Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nawracanie furmanki

Kiedy się komuś kłaniasz, sprawdź, na kogo się wypinasz.

Wiara z procentami
„Przekrój” przypomniał wyniki badań polskiej religijności. Choć wiarę w Boga deklaruje 97 procent Polaków, to tylko 71 procent wierzy w niebo, zaś w zmartwychwstanie jedynie 66 procent. Z piekłem jest jeszcze gorzej, bo wierzy w nie 41 procent rodaków. Najciekawsze, że więcej Polaków wierzy w to, że Maryja jest matką Boga, niż w to, że Jezus jest Bogiem. „Wierzę, bo to absurd”– stwierdził wczesnochrześcijański teolog Tertulian. Niektórzy Polacy źle to zrozumieli i zaczęli absurdalnie wierzyć.

Nietolerancyjny raport
W „Rzeczpospolitej” zamieszczono wiedeński raport, z którego wynika, że Polacy należą do najbardziej tolerancyjnych narodów Europy. Znacznie w tym wyprzedzamy Niemców, a zwłaszcza Francuzów, którzy w rankingu wypadli fatalnie. To ostatnie musi być szczególnie bolesne dla jakże licznych w „ojczyźnie tolerancji” krzewicieli wolności, równości, braterstwa i miłości francuskiej. Oj, ankieterzy, narażacie się prezydentowi Chiracowi. Straciliście doskonałą okazję, żeby siedzieć cicho.

Płodność socjalizmu
Joanna Senyszyn (SLD) przedstawi 5 kwietnia w sejmie projekt ustawy o zapłodnieniach in vitro. „Tylko nielicznych stać na wydanie 12 tys. zł za jedną próbę sztucznego zapłodnienia” – lituje się nad bezpłodnymi parami „Trybuna”. Projekt przewiduje refundację trzech takich zabiegów.
Co to jest, że pani Senyszyn ma taki wstręt do tego, co naturalne? Jak się dziecko pocznie naturalnie, to ona wyjeżdża z aborcją, jak się naturalnie nie pocznie, ona domaga się poczęć nienaturalnych. Naturalna jest u niej tylko skłonność do wyrzucania nie swoich pieniędzy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także