Nowy numer 39/2023 Archiwum

Katecheza i Duch Święty

Posługę katechety pełnię już czwarty rok. Uczestnicząc w różnych konferencjach, sympozjach, dniach skupienia, zauważyłem, że nie są tam podejmowane niezbędne w katechezie tematy, takie jak: modlitwa, duchowość katechety, życie wewnętrzne.

Z mojego osobistego doświadczenia wiem, że gdyby nie modlitwa za moich wychowanków, to przygodę z katechezą szkolną skończyłbym już po pierwszym roku. Jedni mają charyzmę, inni posiadają zmysł katechetyczny. Ale najważniejsze jest działanie Ducha Świętego. Proszę Go o światło w różnych tematach, które chcę poruszyć na katechezie.

Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na katechezę o chrzcie świętym. Czytałem zeszłoroczny cykl artykułów na ten temat w „Gościu Niedzielnym” z wielkim zainteresowaniem. Doszedłem do wniosku, że w następnym roku szkolnym od tego zacznę. Podczas spotkań z uczniami zauważyłem ogromny bunt przeciw stwierdzeniom: „nowe życie”, „nowy człowiek”, „inicjacja chrześcijańska”. Po szeregu katechez związanych z chrztem świętym zacząłem zastanawiać się, w jakim kierunku powinna zmierzać katecheza szkolna przygotowująca do sakramentu bierzmowania, czyli do ostatniego sakramentu inicjacji chrześcijańskiej.

Myślę, że powinno się kłaść nacisk na to, co proponuje katechumenat, czyli: wprowadzenie w modlitwę, w życie sakramentalne, życie słowem Bożym, nieustanne nawracanie się; przygotowanie się do postawy świadectwa i do służenia charyzmatami na rzecz wspólnoty parafialnej; uczenie się konfrontacji własnych decyzji i wyborów z Ewangelią; wprowadzenie w liturgię Kościoła. Ważne też są przykłady świętych i osób, które są wzorami dla nas w przeżywaniu swojego życia z Ewangelią Jezusa Chrystusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast