Nowy numer 48/2020 Archiwum

Niefortunne skojarzenie

W numerze z 3 lipca w artykule na temat bezpieczeństwa dzieci na koloniach i obozach letnich autor ostrzega rodziców przed sektami. Niestety, dość niefortunnie ten tekst zilustrowany został zdjęciem przedstawiającym grupę harcerzy ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego.

Wykonane ono zostało w czasie międzynarodowego zlotu Eurojam 2003, w Żelazku koło Częstochowy. FSE to katolicka organizacja wychowawcza, która posiada akceptację władz kościelnych, swoich asystentów i duszpasterzy zatwierdzonych przez Kościół. W swym programie realizuje katolicką naukę społeczną.

Sam jestem jej wychowankiem i instruktorem, obecnie zakonnikiem w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Uważam, że wykorzystanie takiego zdjęcia w tym kontekście jest nieostrożnością, a nawet swego rodzaju nadużyciem.

Zestawienie tych dwóch treści, obrazu i informacji, może powodować u czytelnika mylne skojarzenia i wprowadzić go w błąd. Oczywiście ze szkodą dla pracy wychowawczej tej organizacji. Współczesna kultura obrazkowa sprzyja takiemu odbiorowi przekazu dziennikarskiego, stąd moje obawy. Pewnie nie taki też był zamysł autora artykułu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama