Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dobrem zwyciężać

Ze wzruszeniem przyjęłam przesłanie córek zabitych górników z kopalni „Wujek” o pojednanie (nr 21 GN). To szlachetne, by „zło dobrem zwyciężać”, wybaczyć każdemu, kto nas zranił i skrzywdził, a sprawiedliwość pozostawić Bogu.

Wprowadzenie stanu wojennego nie było żadną koniecznością i niczym usprawiedliwić się nie da. Jako przewodnicząca „Solidarności’ w Śląskim Instytucie Naukowym osobiście doświadczyłam negatywnych skutków stanu wojennego, tak jak i niektórzy moi koledzy. Stan wojenny był największą zbrodnią w naszej ojczyźnie, jaką przeżyłam w swoim życiu. Zło jest złem, zbrodnia jest zbrodnią.

Apel spod krzyża „dotyczy tylko warstwy moralnej” – mówi J. Watrak, nie zwalnia wymiaru sprawiedliwości od ścigania morderców, ale chodzi głównie o to, by winni tej zbrodni uznali swoją winę i wyrazili skruchę. W tym kontekście przesłanie ma wymiar ponadczasowy i skłania do głębszej refleksji o mocy dobra, które pozwoliło córkom zabitych wyzbyć się uczucia zemsty i przebaczyć oprawcom, tak jak to uczynił Ojciec Święty Jan Paweł II. Jest to bardzo wymowna lekcja życia, szczególnie dla młodego pokolenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama