Nowy numer 30/2021 Archiwum

Wybaczyć niewybaczalne

Konflikt między zamieszkującymi Rwandę plemionami Tutsi i Hutu sięga korzeniami XV w. Podział i wzajemna niechęć narastały przez lata. W 1994 roku doszło do tragicznej eksplozji nienawiści.

Około miliona Rwandyjczyków zginęło w bratobójczej rzezi. Ofiarami byli głównie Tutsi, ale ginęli też Hutu.
Immaculée Ilibagiza przeżyła. Przez 90 dni ukrywała się skulona w ciemnej, cuchnącej łazience wraz z kilkoma innymi kobietami. Często dochodziły ją krzyki tych, którzy chcieli ją zabić. Była Tutsi. To wystarczyło. „Próbowałam się modlić, ale miałam wrażenie, jakbym modliła się za diabła.

Proszę, otwórz me serce, Panie, i pokaż mi, jak przebaczyć. Nie mam siły, by stłumić moją nienawiść. Tyle krzywdy mi wyrządzili” – wyznaje. Pokusa podpowiadała: „Dlaczego wzywasz Boga? W gruncie rzeczy sama najchętniej byś ich pozabijała”. Kobieta słyszała, jak za ścianą oprawcy zabijają małe dziecko. „Wtedy odkryłam, że mordercy też są dziećmi. Dziećmi Boga, które ślepo i bezmyślnie raniły innych i samego Boga. Dziecku łatwiej wybaczyć, nawet choć to dziecko zabija. Chwyciłam różaniec mego ojca i prosiłam Boga: Przebacz im, nie wiedzą, co czynią” – wspomina.

Jedna z osób, która przeżyła ludobójstwo, zadzwoniła do Immaculée po lekturze jej książki: „Myślałam że zwariowałaś, że chcesz im wybaczyć. To tak, jakbyś machnęła na wszystko ręką. Jednak ból i gorycz, jakie noszę w sercu od 11 lat, powoli mnie zabijają. Przez tyle lat byłam tak okropnie nieszczęśliwa, że nie mam już siły żyć. Ty wybaczyłaś zabójcom twoich bliskich i zrobiłaś wielki krok w swym życiu”. 92-letnia kobieta wyznała: „Czekałam, by ktoś powiedział mi to, co ty powiedziałaś. Że można wybaczyć niewybaczalne. Teraz jestem spokojna”.

Krzysztof Błażyca

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Fotoreporter, dziennikarz

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017, Nagrodę im. Stanisława Szwarc Bronikowskiego w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Laureat nagrody „Ekologia w obiektywie" za zdjęcie przedstawiające dzieci z nigeryjskiej wioski przy jednej ze studni wybudowanej dzięki akcji „Małego Gościa Niedzielnego". Publikował w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Związany z organizacjami pomocowymi w Ugandzie i Kenii (budowa studni głębinowych, wsparcie edukacji). Motto: „Pokochajcie Afrykę!" (kard Charles Lavigerie).

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także