GN 42/2019 Archiwum

Bóg ma plan awaryjny

Z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem rozmawia ks. Tomasz Jaklewicz

Wielu ludzi szuka pomocy u kierownika duchowego czy spowiednika.
– To jest też działanie Kościoła, tyle że dotyczące pojedynczych osób. Mamy całą tradycję duchowości, w której wypracowano pewne drogi szukania Bożej woli, np. rekolekcje ignacjańskie, proponujące pewne reguły rozeznawania. Inną pomocą jest właśnie spowiednik czy kierownik duchowy. Zdarza się, że ktoś zwyczajnie nie wie, jaka jest nauka Kościoła w danej kwestii albo sprawa jest tak zakręcona, że się kompletnie pogubił w ocenie, czy też po prostu nie jest pewien własnego rozeznania – wtedy dobrze jest poprosić kogoś o spojrzenie z innej perspektywy.

Czy nie jest to uciekanie od odpowiedzialności za swoje życie?
– Może tak być. Kierownik czy spowiednik nie powinien na to pozwalać. W Księdze Mądrości Syracha padają słowa: „Bóg na początku stworzył człowieka i zostawił go własnej mocy rozstrzygania” (Syr 15,14). Kierownik duchowy musi zrobić tak samo. Wypowiada swoją opinię, ale zostawia człowieka w ręku jego własnej mocy rozstrzygania.

Co wtedy, gdy człowiek się pomyli albo nawet świadomie podejmie jakąś decyzję wbrew woli Boga.
– Każda ludzka decyzja może być błędna i trzeba ponosić jej konsekwencje. Często myślimy, że jak człowiek się nie wstrzeli w jeden plan Boga, to będzie jakaś absolutna katastrofa. Ale to zakłada jakiś strasznie statyczny, nieruchawy obraz Stwórcy. Jestem przekonany, że On ma także plany ratunkowe. Z każdego miejsca możemy odnaleźć Boga. Jeżeli rozminąłem się z planem, to Bóg ma dla mnie scenariusz awaryjny. Być może dłużej to potrwa lub będzie okupione większym cierpieniem, ale jednak odnajdę w końcu siebie i Boga. Prośba: „bądź wola Twoja” wyraża pragnienie znalezienia tej właśnie najlepszej, najskuteczniejszej, najbezpieczniejszej drogi, z której powstaje najwięcej dobra, na której odnajdujemy szczęście w Bogu.


Tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl.

Dostajemy sporo wiadomości od Was, Drodzy Użytkownicy serwisu „Gościa”, dotyczących kultury języka w dyskusji pod artykułami. Zależy nam, podobnie jak Wam, aby stworzyć dobre miejsce spotkań. A nawet więcej – wspólnotę spotkań. Ktoś kiedyś powiedział, że wspólnota to strumień życia. W tej genialnej intuicji kryją się dwie cechy każdej wspólnoty. Po pierwsze jej członkowie mają wspólne źródło. Po drugie zmierzają w tym samym kierunku.

Gorąco zachęcamy Was do założenia konta w społeczności moja.wiara.pl i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl. Wierzymy, że razem uda nam się stworzyć w ten sposób wspólnotę spotkań, wolną od hejtu czy podszytych agresją słownych zaczepek.

Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy, a także uzyskanie dostępu do wybranych treści i serwisów specjalnych. Treści premium wkrótce będzie się pojawiać coraz więcej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama