Nowy numer 43/2020 Archiwum

Czytając encyklikę

– Nareszcie zostało powiedziane bardzo mocno i dobitnie, że nie tylko nauczanie i sprawowanie sakramentów jest istotne w posłannictwie Kościoła, ale także funkcja diakonijna jest bardzo, bardzo ważna. Papież powiedział to jednoznacznie.

Benedykt XVI podkreślił, że każdy z nas, a także Kościół jako społeczność, jest odpowiedzialny za niesienie pomocy potrzebującym. Podkreślenie sensowności istnienia takich instytucji jak Caritas, uważam za bardzo ważne w tej encyklice.

Zwraca uwagę odnotowane przez Papieża sprzężenie zwrotne – człowiek nie może kochać Pana Boga, jeśli nie będzie kochał bliźniego i właściwie Pana Boga poznaje dopiero wtedy, kiedy zaczyna się otwierać na drugiego człowieka.

Mam nadzieję, że tak wyraźne podkreślenie przez Benedykta XVI wagi „posługi stołów” przyczyni się w Polsce do rozwoju wolontariatu. W porównaniu z innymi krajami ta forma działalności jest u nas jeszcze niedowartościowana, bywa wręcz traktowana jako coś gorszego. Na Zachodzie być wolontariuszem to zaszczyt.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama