GN 32/2018 Archiwum

Czytając encyklikę

– Nareszcie zostało powiedziane bardzo mocno i dobitnie, że nie tylko nauczanie i sprawowanie sakramentów jest istotne w posłannictwie Kościoła, ale także funkcja diakonijna jest bardzo, bardzo ważna. Papież powiedział to jednoznacznie.

Benedykt XVI podkreślił, że każdy z nas, a także Kościół jako społeczność, jest odpowiedzialny za niesienie pomocy potrzebującym. Podkreślenie sensowności istnienia takich instytucji jak Caritas, uważam za bardzo ważne w tej encyklice.

Zwraca uwagę odnotowane przez Papieża sprzężenie zwrotne – człowiek nie może kochać Pana Boga, jeśli nie będzie kochał bliźniego i właściwie Pana Boga poznaje dopiero wtedy, kiedy zaczyna się otwierać na drugiego człowieka.

Mam nadzieję, że tak wyraźne podkreślenie przez Benedykta XVI wagi „posługi stołów” przyczyni się w Polsce do rozwoju wolontariatu. W porównaniu z innymi krajami ta forma działalności jest u nas jeszcze niedowartościowana, bywa wręcz traktowana jako coś gorszego. Na Zachodzie być wolontariuszem to zaszczyt.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama