Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Benedykt XVI spotykał się z abp Światosławem Szewczukiem

Papież-senior Benedykt XVI przyjął 9 listopada w klasztorze Mater Ecclesiae arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego złożył Benedyktowi XVI i arcybiskupowi Georgowi Gänsweinowi raport o trudnej sytuacji humanitarnej na Ukrainie - poinformowała agencja prasowa ACI Stampa, która opublikowała też dwa zdjęcia ze spotkania. „Siła modlitwy sprawia, że naród ukraiński żyje, dlatego proszę Was, abyście nadal modlili się o pokój na Ukrainie" – prosił podczas rozmowy abp Szewczuk. Ze swej strony papież-senior zapewnił, że stale modli się za Ukrainę.

Podczas spotkania, siedząc naprzeciwko siebie ze swoim osobistym sekretarzem, arcybiskupem Georgem Gänsweinem, u boku Benedykta XVI, abp Szewczuk zrelacjonował przebieg wojny w Ukrainie, przedstawił papieżowi-seniorowi sytuację humanitarną i powtórzył, że wojna na Ukrainie ma charakter ideologiczny i kolonialny, i porównał ją do reżimu nazistowskiego. Ponadto podziękował Benedyktowi XVI za list, który papież-senior wysłał do niego na początku wojny.

Przeczytaj:  Watykan: ambasador Rosji o roli papieża w wymianie jeńców

Benedykt XVI podkreślił, że uważnie śledzi sytuację na Ukrainie i wyraził wielki smutek z powodu cierpień narodu ukraińskiego oraz zapewnił, że zawsze modli się o pokój w Ukrainie. Abp Szewczuk zaznaczył, że "tylko moc modlitwy sprawia, że naród ukraiński żyje" i dlatego prosił o dalszą modlitwę za Ukrainę.

To Benedykt XVI mianował Światosława Szewczuka biskupem 14 stycznia 2009 r., przydzielając mu funkcję biskupa pomocniczego w eparchii Santa Maria del Patrocinio w Buenos Aires, gdzie poznał kard. Jorge Bergoglio, dzisiaj papieża Franciszka. Benedykt XVI potwierdził także wybór abp Szewczuka na zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego 25 marca 2011 r.

Abp Szewczuk przebywa w Rzymie z tygodniową wizytą. W poniedziałek spotkał się z papieżem Franciszkiem, któremu ofiarował fragment pocisku, który zniszczył greckokatolicki kościół w mieście Irpieniu. 12 listopada spotka się z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, a 14 bm. spotka się z wybranymi ambasadorami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

Przeczytaj:  Ukraina: rosyjscy żołnierze niszczą wszystkie mosty w zachodniej części obwodu chersońskiego

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama