Nowy numer 39/2023 Archiwum

Zbawiciel świata

Francisco de Zurbarán, "Chrystus błogosławiący", olej na płótnie, 1638, Muzeum Prado, Madryt

Ten prosty obraz nie opowiada żadnej historii, a jednak mówi nam o czymś, co jest najważniejsze.
Jezus patrzy prosto na nas i prawą ręką wykonuje gest błogosławieństwa. Każdy widz może więc słusznie interpretować ten gest jako skierowany do siebie. Lewa ręka Zbawiciela jest jednak położona na symbolicznym przedstawieniu Ziemi. Chrystus błogosławi więc całemu światu: wszystkim ludziom jednocześnie, a zarazem każdemu z osobna.

Kluczowe znaczenie w dziele Francisco de Zurbarána ma krzyż. Co prawda jest on uważany za zwyczajowy atrybut błogosławiącego Jezusa, tu jednak dodatkowo wydaje się wyrastać z ziemskiego globu, co sugeruje, że ofiara na krzyżu była konieczna z powodu ludzkich grzechów. Można więc powiedzieć, że obraz jest symbolicznym przedstawieniem zbawczej śmierci Chrystusa. Czerwona barwa szaty Zbawiciela przypomina o Jego męczeństwie.

Artysta umieścił Jezusa na neutralnym, ciemnym tle, rozjaśnionym tylko poświatą wokół głowy. Chciał bowiem, by nic niepotrzebnego nie rozpraszało uwagi widza. W rezultacie powstał obraz, w którym każdy szczegół ma znaczenie symboliczne.

Tego typu wizerunki Chrystusa często powstawały na prywatne zamówienie arystokratów lub bogatych mieszczan i ozdabiały ściany ich komnat, służąc umacnianiu pobożności domowników. Ten też pozostawał w rękach prywatnych aż do 1980 r., kiedy to trafił do zbiorów madryckiego Museo del Prado. Obraz został podpisany i datowany przez artystę w lewym dolnym rogu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Quantcast