Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zaproszenie dla wiernych

Sebastiano Mazzoni „Św. Benedykt przedstawia Matce Bożej Pasqualino Daneli”, olej na płótnie, 1648, kościół San Beneto, Wenecja

Na pierwszy rzut oka jest to dość schematyczna kompozycja. U góry z lewej strony Matka Boża wśród chmur, otoczona aniołkami. Poniżej z prawej strony św. Benedykt w habicie i z siwą brodą, patrzący na Maryję i przedstawiający Jej jakąś godną polecenia osobę. Taki schemat kompozycyjny często stosowano już w średniowieczu. Zwykle rekomendowaną przez świętego patrona osobą był fundator obrazu lub świątyni, ewentualnie miejscowy władca, biskup bądź świecki dygnitarz. Zawsze przedstawiano go na klęczkach, ze złożonymi modlitewnie dłońmi lub z modelem ufundowanej świątyni w rękach.

Ten obraz jest jednak inny. Ze schematu wyłamuje się rekomendowana przez Benedykta postać. Człowiek namalowany przez Sebastiano Mazzoniego wprawdzie również klęczy, ale nie zwraca się w kierunku Maryi, tylko w stronę patrzących na obraz wiernych. Mało tego, człowiek ten wyraźnie „wychodzi” z obrazu. Jego szaty spływają na zewnątrz ograniczających scenę schodów, a ręka wyciągnięta jest do ludzi. Biała szata rekomendowanego podkreśla ten efekt, kontrastując z pogrążonym w mroku tłem.

Niewiele wiadomo o namalowanym człowieku. Był księdzem i nazywał się Pasqualino Daneli. Obraz znajduje się w weneckim kościele św. Benedykta. Można się domyślać, że tam pracował ten ksiądz. Być może dzieło powstało po jego śmierci. Patron świątyni rekomenduje księdza Matce Bożej, a on chce wiernych pociągnąć za sobą. „Zawierzcie Madonnie razem ze mną. Idźcie moim śladem” – zdaje się mówić.Gest prawej ręki, położonej na sercu, podkreśla szlachetne intencje księdza. Stojący za jego plecami św. Benedykt w pełni popiera jego postawę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także