Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Perła Afryki w kosmosie

Uganda w poniedziałek z powodzeniem wysłała na pokładzie rakiety NASA swojego pierwszego w historii satelitę na międzynarodową stację kosmiczną

Satelita została zaprojektowany i skonstruowany przez trzech inżynierów z Ugandy, w ramach międzynarodowego programu projektowania satelitów, we współpracy z instytutem technologii Kyushu w Japonii.

Jego projektantami są Edgar Mujuni, Derrick Tebusweke i Bonny Omara, którzy otrzymali również tytuły inżynierów ds. systemów kosmicznych.

Excitement as Uganda launches its first ever satellite into space
SEE TV Uganda

PearlAfricaSat-1, zostanie umieszczony na orbicie okołoziemskiej w grudniu tego roku.

Według Ministerstwa Nauki i Technologii Ugandy, PearlAfricaSat-1 ma dostarczać dane badawcze i obserwacyjne, które zapewnią rozwiązania w zakresie prognozy pogody, gruntów, zbiorników wodnych, mapowania minerałów i monitorowania rolnictwa.

Zbierane dane mają też zapobiegać katastrofom, być użyteczne w planowaniu infrastruktury i bezpieczeństwa granic.

Monica Musenero, minister nauki, technologii i innowacji Ugandy, wyraziła przekonanie, że udział Ugandy w programie badań kosmicznych, będzie impulsem dla gospodarki kraju, z którego skorzysta wiele sektorów.

Projekt rozpoczął się w kwietniu 2020 r. w ramach projektu BIRDS-5, podczas którego ugandyjscy inżynierowie przeszli szkolenie w zakresie projektowania, produkcji i testowania satelity.

BIRDS-5, ma na celu rozwój rodzimego programu kosmicznego. Jest wdrażany we współpracy z instytutem technologii Kyushu w Japonii.

Satelita będzie obsługiwany z Ugandy, a wszystkie jego dane będą analizowane i wykorzystywane w Ugandzie za pośrednictwem stacji naziemnej.

Uganda buduje również stację naziemną w Mpoma w Mukono do dowodzenia, kontroli i zarządzania PearlAfricasat-1 przez krajowych inżynierów.

Oprócz informacji, które będą otrzymywane z satelity, Uganda otrzymała możliwość korzystania z usług pozostałych satelitów eksploatowanych w ramach projektu BIRDS-5.

W programie bierze udział również Zimbabwe.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama