Nowy numer 49/2020 Archiwum

Piękno i czystość

Bartolomé Estéban Murillo, "Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny", olej na płótnie, 1670, Ermitaż, Sankt Petersburg

Najświętsza Maryja Pan-na bez Dzieciątka, bardzo młoda, zaledwie wychodząca z wieku dziewczęcego, w białej szacie i błękitnym płaszczu, unosi się na obłokach, otoczona mnóstwem igrających w powietrzui wielbiących Ją aniołków. Ma-ryja oczy unosi ku niebu.

Wszyscy znamy takie obrazki, reprodukowane w ogromnej liczbie egzemplarzy i różnych wariantach. Ten typ przedstawienia maryjnego ma już około 300 lat. Jego twórcą jest hiszpański malarz z Sewilli, Bartolomé Estéban Murillo.

Piękno i słodycz (ale nie przesłodzenie) obrazów Murilla sprawiły, że jego sztuka wytrzymała próbę czasu i znalazła tysiące naśladowców w nas-tępnych stuleciach.

Murillo namalował bardzo wiele obrazów przedstawiających Matkę Bożą. Dlatego nazywano go hiszpańskim Rafaelem (Rafael zasłynął jako malarz Madonn).

Na dziele przechowywanym w Ermitażu dziewczęca twarz Maryi jest zwrócona w dal, którą dostrzega tylko Ona. Jej biała suknia symbolizuje czystość, a niebieski płaszcz – wieczność. Charakterystycznie ułożona, lekko przechylona sylwetka dodaje wizerunkowi dynamiki i lekkości. Cała scena skąpana jest w złocistym, nadnaturalnym świetle.

Typowego dla barokowego malarstwa dynamizmu dodają obrazowi aniołki wyłaniające się z chmur.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także