Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nie zatrzymuj mnie

Giotto di Bondone "Noli me tangere", fresk, 1304–1306, kaplica Scrovegni, Padwa

Maria Magdalena płakała przed pustym grobem Chrystusa. Sądziła, że ktoś wykradł ciało Pana. Tam, gdzie leżał Jezus, zobaczyła dwóch aniołów. Gdy powiedziała im o przyczynie swej rozpaczy, ukazał się jej Jezus.

Giotto namalował tę scenę dokładnie tak, jak opisuje ją Ewangelia wg św. Jana. Maria Magdalena, która początkowo nie rozpoznała Zbawiciela, osuwa się na kolana, słysząc jak wymawia jej imię. Zrozumiała, że Jezus zmartwychwstał. Wyciąga do Niego ręce. Chrystus gestem dłoni ją powstrzymuje, mówiąc: „Noli me tangere” – „Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca” (J 20,17).
W drugiej ręce Syn Boży trzyma symbol swego zmartwychwstania: chorągiew z napisem „Victor mortis” – Zwycięzca śmierci. Na stopie i dłoni odchodzącego Jezusa widać ślady gwoździ.

W czasach Giotta większość ludzi była analfabetami. Fresk w kościele czy kaplicy miał być dopełnieniem i ilustracją tego, co słyszeli z ust księdza. Nie mogli sami sięgnąć po Pismo Święte, więc namalowane sceny odtwarzały wszystkie szczegóły, by przekazać jak najwięcej informacji i jak najwierniej oddać znaczenie biblijnego przekazu.

Dlatego Giotto nie zapomniał umieścić na obrazie dwóch ubranych na biało aniołów, o których pisze św. Jan. Siedzą oni po obu stronach grobu, dokładnie tak jak opisuje Ewangelia. A pod pustym grobem wciąż śpią pilnujący go żołnierze...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także