Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Droga do nieba

Giotto di Bondone, „Wniebowstąpienie”, fresk, 1304–1306, Kaplica Scrovegni, Padwa

Na fresku Giotta Chrystusowi w drodze do nieba asystują święci, unoszący się symetrycznie po obu stronach. Na ziemi świadkami Wniebowstąpienia są natomiast Matka Boża i jedenastu Apostołów (jeszcze wówczas nie wybrano dwunastego Apostoła w miejsce Judasza). Dwie uskrzydlone postacie namalowane poniżej Zbawiciela oznajmiają Apostołom powtórne przyjście Jezusa. Czytamy o tym w Dziejach Apostolskich: „Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: »Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba«” (1, 10–11).

„Wniebowstąpienie” jest jednymz 53 fresków Giotta dekorujących ściany kaplicy Scrovegni. Freski układają się w cykle ukazujące sceny z życia Chrystusa, Matki Bożej oraz Jej rodziców, Anny i Joachima.

W zamyśle fundatora, bankiera z Padwy Enrico Scrovegni, kaplica miała być „drogą do nieba” jego ojca Reginaldo, również bankiera. Reginaldo Scrovegni tak zasłynął swym lichwiarstwem, że nie chciano go pochować w poświęconej ziemi. Dante Alighieri umieścił go nawet w XVII kręgu piekła w swej „Boskiej Komedii”! Syn, fundując wspaniale dekorowaną kaplicę, chciał więc odkupić winy ojca.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy