Nowy numer 17/2024 Archiwum

O święty Henochu!

Litania do Wszystkich Świętych nie wymienia wszystkich świętych, zwłaszcza starotestamentalnych. A tych jest wielu. I są wspaniali.

Elżbieta i Zachariasz, rodzice Jana Chrzciciela, oboje z rodu Aarona. On – kapłan „z oddziału Abiasza”, jednego z 24 oddziałów kapłańskich ustanowionych przed wiekami przez króla Dawida dla uporządkowania służby w świątyni. Ona – małżonka kapłana, uchodząca za niepłodną, w późnym wieku urodziła Zachariaszowi syna. Można powiedzieć, że to ludzie mocno osadzeni w rzeczywistości Starego Testamentu – w kulcie świątynnym i przestrzeganiu Prawa nadanego narodowi wybranemu. A jednak ci małżonkowie stają się ważnymi bohaterami Nowego Testamentu. O Elżbiecie mówi archanioł podczas zwiastowania, wyjawiając Maryi, że jej krewna oczekuje dziecka. Do niej wędruje Maryja i w jej domu wyśpiewuje hymn Magnificat. Po urodzeniu się Jana Chrzciciela swój hymn zaśpiewa także Zachariasz, prorokując odzyskanym głosem, że jego syn pójdzie „przed Panem, torując Mu drogi”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka