Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zdarzyło się w Europie…

Obraza homoseksualisty * Odwołane wykłady * Z wiary można się wyleczyć?

Obraza homoseksualisty
11 lutego 2008: Odbycie „treningu równych szans” i grzywnę 47 tys. funtów nakazał sąd anglikańskiemu biskupowi Hereford w Londynie za to, że odmówił zatrudnienia aktywnego homoseksualisty do pracy z młodzieżą. Duchowny został pozwany do sądu pracy za dyskryminację ze względu na orientację seksualną. Biskup musiał dowieść, iż odmowa zatrudnienia nie jest dyskryminacją seksualną, ale wynika z chrześcijańskiej nauki moralnej o małżeństwie, w świetle której każda osoba utrzymująca stosunki pozamałżeńskie – bez względu na orientację seksualną – z młodzieżą pracować nie może. Sąd odrzucił argumenty biskupa. Zasądzona grzywna – podaje „The Daily Telegraph” – przewiduje m.in. rekompensatę 7 tys. funtów za „doznane urazy psychiczne” i 6 tys. funtów za „urażenie uczuć" homoseksualisty.

Odwołane wykłady
Luty/marzec 2008: Na początku tego roku na Uniwersytecie Ludwika Maximiliana w Monachium odwołane zostało seminarium z „Etyki zarządzania na fundamentach chrześcijańskich”. Ze względu na zawartość treści – m.in. promowanie szczerości w marketingu, dokładnej rachunkowości, postawy służby jako altruizmu w podejściu do konsumenta – zostało przez władze uczelni uznane za „politycznie niepoprawne” i mające niewiele wspólnego z etyką biznesu i administracji. Po dotkliwej krytyce uczelni w „Süddeutsche Zeitung” władze uniwersytetu tłumaczyły, że seminarium nie odbędzie się, gdyż stało się zbyt kontrowersyjne.

Z wiary można się wyleczyć?
30 kwietnia–4 maja 2008: „Żadnego Boga! Żadnego państwa!”, „Masturbacja zamiast chrystianizacji!”, „Nigdy więcej Jezusa!” – wykrzykiwali demonstranci, którzy wtargnęli na teren „Christivalu” – Chrześcijańskiego Festiwalu Młodych, który w kwietniu tego roku odbył się Bremen w Niemczech. Demonstranci obrzucili uczestników butelkami po piwie. Rozrzucili ulotki oskarżające organizatorów o „ekstremalnie konserwatywne i prawicowe poglądy, które charakteryzuje dosłowna interpretacja Biblii, homofobia i seksizm”. Na stronę festiwalu włamał się haker. W miejscu programu umieścił hasło: „Hej Wy! Christival.de czasowo zamknięty. Wiemy, że z wiary w Boga można się wyleczyć. Kiedyś też byliśmy religijni. Teraz nam przeszło”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama