Nowy numer 48/2023 Archiwum

Polak z zespołem Downa wicemistrzem świata w pływaniu

24-letni Sebastian Ślósarczyk zdobył srebrny medal na pływackich mistrzostwach świata.

X Mistrzostwa Świata w Pływaniu Osób z Zespołem Downa odbyły się w portugalskiej Albufeirze w dniach od 15 do 23 października 2022 r. Polskę reprezentowało dziesięciu zawodników, w tym 24-letni Sebastian Ślósarczyk z Czerwionki-Leszczyn na Górnym Śląsku. 

Sebastian rywalizował w siedmiu konkurencjach, pływając stylem dowolnym i motylkowym na dystansach od 50 do 800 metrów. W kilku startach poprawił swoje rekordy życiowe, między innymi na dystansie 800 metrów – to aż 32 baseny! – stylem dowolnym, gdzie z czasem 13:28:40 zajął miejsce tuż za podium.

Polak z zespołem Downa wicemistrzem świata w pływaniu   Sebastian to zawodnik Olimpiad Specjalnych Polska – Klub PROMYK Rybnik oraz Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych „START” Katowice - sekcja pływacka Chorzów. https://www.facebook.com/AthleteDown.SebastianSlosarczyk

Największy sukces zawodnik odniósł jednak na dystansie 200 metrów stylem motylkowym, gdzie z czasem 3:40:48 wywalczył wicemistrzostwo świata. To ogromny sukces Sebastiana, ale nie jedyny – na swoim koncie ma już między innymi tytuły mistrza Polski i wicemistrza Europy. 

– To dla mnie totalny szok, bardzo się cieszę, że udało mi się skończyć te zawody na drugim miejscu. Trenowałem ciężko, codziennie od poniedziałku do soboty, non stop, żeby być gotowym na kolejne zawody. Miałem nadzieję na jakiś medal i zdobyłem go, jestem szczęśliwy i dumny z siebie – mówił już po powrocie do Polski Sebastian. 

– Syn bardzo bał się tego dystansu 200 metrów motylkiem, oczywiście miał go wytrenowany, ale zawsze czuł przed nim respekt, bo do pokonania jest 8 basenów w bardzo wymagającym stylu – komentuje mama, Beata Ślósarczyk. – Myślę, że takich "Sebastianów" – ludzi z potencjałem jest dużo, tylko trzeba pokazać im, że mogą osiągnąć sukces – dodaje. 

Sebastian jest typem długodystansowca, jest silny i wytrzymały. W ubiegłym roku rywalizował ze zdrowymi zawodnikami w prestiżowych zawodach thriatlonowych Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw 2021, gdziepokonał 1500 metrów w zimnych wodach Zalewu Zegrzyńskiego. Jego rewelacyjny czas 33:58 dał mu 5 pozycję ze wszystkich 18 sztafet, a zespół, w którym startował, był jedyną sztafetą osób z niepełnosprawnościami. 

Sebastian trenuje pływanie od 15 lat, ale to nie jedyna jego pasja sportowa – świetnie jeździ na nartach, uczy się także jeździectwa. Jego dokonania można śledzić na stronie https://www.facebook.com/AthleteDown.SebastianSlosarczyk/

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy