Nowy numer 28/2018 Archiwum

Adwent z cnotami

Sprawiedliwość

Roztropność * Umiarkowanie * Sprawiedliwość * Męstwo

Adwent nie jest dla ludzi sytych. Jest czasem dla głodomorów. Jest czasem budzenia głodu ducha, tęsknoty za Bogiem, za świętością, także za lepiej urządzonym światem. Adwentowa tęsknota nie oznacza bujania w obłokach, ucieczki w marzenia. Ona musi koniecznie przekładać się na codzienne życie, na wytrwałe zdążanie ku temu, co dobre oraz ku Temu, który sam jest Dobry.

„Gość” zaprasza Czytelników, aby zapragnęli życia cnotliwego. Cztery cnoty kardynalne, które przypominamy, są jak zawiasy drzwi prowadzących do życia moralnego, godnego człowieka. Człowiek cnotliwy to ktoś, kto ma wprawę w czynieniu dobra, kto czyni je wiernie, bez trąbienia o tym wokoło. Pisaliśmy już o człowieku roztropnym i umiarkowanym.

Dzisiaj pytamy o człowieka sprawiedliwego. Cnota sprawiedliwości uczy oddawania Bogu i bliźniemu tego, co im się należy.

Sprawiedliwość pojawia się aż w dwóch Jezusowych błogosławieństwach: „Błogosławieni, którzy jej łakną i pragną… błogosławieni, którzy dla niej cierpią prześladowania”. Mamy ministerstwo sprawiedliwości, mamy partię ze sprawiedliwością w nazwie…

Trzeba jeszcze ludzi sprawiedliwych.

SPRAWIEDLIWOŚĆ

Sprawiedliwość przed prawem:. - autor: Przemysław Kucharczak
Gdyby historia potoczyła się zgodnie z jego marzeniami, Bogusław Nizieński byłby teraz emerytowanym wojskowym. Bo w młodości chciał być żołnierzem, a nie sędzią. Tak jak tata, oficer Kazimierz Nizieński, który karierę zaczął w słynnych legionach.

Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie:. - ks. Tomasz Jaklewicz
Słowo „sprawiedliwość” kochają politycy. Zwłaszcza przed wyborami. Później ta miłość zazwyczaj stygnie. Oliwa zawsze na wierzch wypływa. A sprawiedliwość? Chyba na sądzie ostatecznym. No tak, ale przecież nikt mi nie broni postępować sprawiedliwie.

Nie bądź Janosik :. - Franciszek Kucharczak
Najsprawiedliwszym z ludzi był Janosik. Przynajmniej z punktu widzenia tych, na których rzecz podobno zbójował. Co prawda znacznie więcej było bogatych, którym zabrał, niż biednych, którym dał, ale koszta operacyjne, nieprzewidziane wydatki, sami rozumiecie.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji