Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Żołnierze wolnej Polski

Ściśle Tajne - dodatek "Gościa Niedzielnego" i Instytutu Pamięci Narodowej

Dla wielu polskich żołnierzy koniec wojny nie był początkiem wolności. Reżim komunistyczny po 1945 r. zgotował im piekło. Historie bohaterów tamtych lat prezentują historycy IPN w specjalnym dodatku do „Gościa Niedzielnego”.

Niemiecka i sowiecka agresja w 1939 roku była końcem polskiej niepodległości. Tysiące żołnierzy nie złożyło jednak broni. Przez kolejne lata walczyli w obronie suwerenności. Dla wielu z nich koniec wojny nie był początkiem wolności. Okupację zastąpił reżim totalitarny. W lasach, bunkrach, ziemiankach snuli plany zrzucenia obcego jarzma. Gdy nadzieja ostatecznie prysła, niektórzy chcieli wrócić do jawnego życia. Inni, w obliczu narastających represji, liczyli już tylko na honorową śmierć. Historie bohaterów tamtych czasów prezentuje wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej tygodnik „Gość Niedzielny”.

Rozstrzelanie przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezesa WiN ppłk Łukasza Cieplińskiego („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliższych współpracowników, historię bohaterskiego płk. Franciszka Niepokólczyckiego, który nie tylko został ułaskawiony, ale także mógł otrzymać od komunistów order Virtuti Militari oraz krzyż grunwaldzki, a jednak nie poszedł na kompromis, wybierając śmierć i wiele innych historii opisują historycy IPN. Wśród autorów jest m.in. Janusz Kurtyka.

Z kolei Andrzej Grajewski, kierownik działu „Polska i świat” tygodnika „Gość Niedzielny”, komentuje poczynania Iwana Sierowa, który miał ogromny wkład w rozbicie struktur AK i Polskiego Państwa Podziemnego. Więcej fascynujących szczegółów znaleźć można w dodatku przygotowanym wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i redakcję „Gościa Niedzielnego” w zeszycie zatytułowanym „Żołnierze wolnej Polski”, który w najbliższy czwartek ukaże się jako dodatek specjalny do „Gościa Niedzielnego”.

Cena tygodnika z dodatkiem – 4 zł

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama