Nowy numer 43/2020 Archiwum

Więcej niż festiwal

Do wakacji jeszcze sporo czasu, a organizatorzy letnich festiwali i spotkań młodych już zabrali się poważnie do pracy.

Niektórzy właśnie dopracowują szczegóły. Dlaczego festiwale? Przyjęło się nazywać tak większość ze spotkań, chociaż nie przypominają typowego festiwalu. Zazwyczaj część muzyczna, czy szerzej kulturalna, podporządkowana jest rekolekcjom. Choć reklamowe klipy wideo na stronach internetowych najczęściej utrzymane są w konwencji szaleństwa pod sceną, to nie o to w tym chodzi. A przynajmniej nie tylko o to. Centralnym punktem programu jest zawsze modlitwa, codzienna Msza święta i spowiedź. Jest okazja do spotkania z Bogiem, choć trochę inaczej niż na co dzień.

Eucharystia na plaży
Na początku wakacji warto zajrzeć do Władysławowa. Od 2 do 5 lipca księża chrystusowcy znów przemianują władysławowski klif nad Bałtykiem na Górę Tabor. Choć tym razem uczestnicy nie będą już kwaterowani na Pomarańczowym Polu Namiotowym, nadal będzie dominował kolor pomarańczowy. – Bo to taki wakacyjny kolor, dobrze się kojarzy. Stał się już wizytówką Góry Tabor – śmieje się ks. Zbyszek Regucki, główny organizator. – Nowością tegorocznej edycji będzie jednodniowa pielgrzymka. Razem z uczestnikami pójdziemy z Władysławowa do Swarzewa, do sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza – opowiada ks. Zbyszek. Jak co roku, także i tym razem Góra Tabor to czas spotkań. – Staramy się stworzyć wspólnotę, która daje wiarę w siebie, w to, że są inni, którzy myślą podobnie, chcą życia według tych samych wartości i zasad, patrzą w tę samą stronę – czytamy na stronie Góry Tabor. Wyrazem tych więzi jest między innymi Droga Światła, której zwieńczeniem będzie nocna Eucharystia na plaży. W części muzycznej tym razem na scenie w porcie zagrają FPS i Jesienni Przyjaciele.

Dziękując za życie
W Czerwińsku nad Wisłą, kilkadziesiąt kilometrów na północny zachód od Warszawy, już po raz szesnasty odbędzie się spotkanie młodych „Campo Bosco”. Księża salezjanie zapraszają do Czerwińska w przedostatni weekend wakacji, między 20 a 23 sierpnia. Na „Campo Bosco” przyjeżdżają młodzi ludzie, aby wspólnie się modlić i bawić, a wszystko to w duchu św. Jana Bosko. – W tym roku chcemy podczas „Campo Bosco” dziękować za życie – mówi ks. Sławomir Piotrowski, jeden z organizatorów. Szczegółowy program jest jeszcze w fazie przygotowań, ale już wiadomo, że tematyka związana będzie ze 150. rocznicą powstania zgromadzenia salezjańskiego. – Podczas wspomnienia urodzin księdza Bosko odkrywamy dar naszego życia, który staje się darem z siebie, zaangażowaniem w uświęcenie, drogą powołania, szczęściem i pełnią życia – wyjaśnia ks. Sławomir. – Kto raz przyjedzie na „Campo”, udzieli mu się jego klimat i odnajdzie w nim cząstkę siebie. Będzie pojawiał się co rok – dzieli się Albert, jeden z uczestników.

Jakie masz imię?
Takie pytanie usłyszą uczestnicy spotkania Golgota Młodych w Serpelicach na Podlasiu, które odbędzie się od 24 do 28 sierpnia. Jest to, obok spotkania młodych w Wołczynie, kolejna impreza organizowana przez braci kapucynów. Choć w tym roku odbędzie się dopiero po raz trzeci, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. – Poszukiwania tematu na tegoroczną Golgotę Młodych rozpoczęliśmy od rozważań nad Księgą Rodzaju i sceny walki Jakuba z aniołem – mówi brat Piotr Wardawy, dyrektor spotkania.
Plan dnia na Golgocie Młodych to przede wszystkim codzienna Eucharystia, nabożeństwa przy scenie, misteria w formie teatru, konferencje zaproszonych gości i spotkania w grupach. Ważnym punktem programu jest też Droga Krzyżowa w Kalwarii Podlaskiej. – W walce Jakuba z aniołem dostrzegliśmy drogę walki człowieka, zmagania się z Bogiem w odkrywaniu własnej tożsamości – dodaje brat Piotr. – Chcemy zapytać: Kim jestem? Czy jestem tym, za kogo uważają mnie inni?

Rekolekcje z muzyką
* 29 czerwca - 4 lipca, Dębowiec k. Jasła, Saletyńskie Spotkania Młodych,
www.sdm.scj.pl
* 2-5 lipca, Władysławowo, Góra Tabor, www.goratabor.org
* 13-18 lipca, Wołczyn, Spotkanie Młodych, www.wolczyn.kapucyni.pl
* 20-25 lipca, Góra Świętej Anny, Święto Młodzieży, www.swanna.pl/rekolekcje.htm
* 20-26 lipca, Kodeń, Festiwal Życia, www.festiwal.ir.pl
* 20-23 sierpnia, Czerwińsk nad Wisłą, Campo Bosco, www.campo.bosko.pl
* 24-28 sierpnia, Serpelice, Golgota Młodych, www.golgotamlodych.ofmcap.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama