Nowy numer 48/2020 Archiwum

"Kulturalny Gość"

Kultura jazdy polskich kierowców pozostawia wiele do życzenia. Bywają nieuprzejmi, a często wręcz łamią obowiązujące przepisy drogowe. „Gość Legnicki” chyba znalazł na to sposób.

Chcemy zaproponować Państwu program, który ma na celu poprawę kultury jazdy kierowców. Program o nazwie „Kulturalny Gość” polega na dobrowolnym podpisaniu przez kierowców Honorowego Dekalogu Kierowcy. Dekalog Kierowcy zawiera dziesięć punktów, których przestrzeganie ma zagwarantować ze strony podpisującego kulturalną i bezpieczną jazdę. Taki kierowca będzie nie tylko przykładem dla innych użytkowników ruchu, ale także promotorem idei chrześcijańskiego stylu życia.

Uczestnikiem programu może być osoba posiadająca ważne prawo jazdy, która wydrukuje Honorowy Dekalog Kierowcy zamieszczony na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego” i portalu „Wiara” (zakładka Kulturalny Gość), podpisze się pod jego treścią i odeśle na adres redakcji „Gościa Legnickiego” (Plac Jana Pawła II, 59-220 Legnica).

Na kopercie konieczny będzie dopisek „Kulturalny Gość”. Na adres zwrotny zostanie przesłana przez naszą redakcję nalepka na szybę, informująca o uczestnictwie w programie. Należy ją nalepić w widocznym miejscu na tylnej szybie samochodu tak, aby nie ograniczała widoczności kierowcy. Raz w miesiącu będzie rozlosowywana nagroda dla uczestników programu – zestaw Blue Tooth. Losowanie będzie odbywało się każdego ostatniego dnia miesiąca (z wyłączeniem dni wolnych od pracy) w siedzibie redakcji „Gościa Legnickiego”. Imię, nazwisko i miejsce zamieszkania wylosowanej osoby będzie zamieszczane w najbliższym numerze „Gościa Legnickiego”. Ponadto programowi „Kulturalny Gość” będzie patronował komendant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Program jest skierowany do wszystkich mieszkańców naszej diecezji, którzy posiadają ważne prawo jazdy i którym zależy na poprawie bezpieczeństwa na naszych drogach. Jeżeli zyska akceptację i popularność wśród kierowców, jego formuła może być w przyszłości rozszerzona na kolejne diecezje, aż do objęcia swoim zasięgiem całej Polski.

Każdy z nas może świecić przykładem. A dobre przykłady pociągają. Przekonaj się sam, jaka to satysfakcja być kulturalnym na drodze. Przekonaj się, jak szybko ktoś inny zastosuje Twoje zasady wobec Ciebie.

Program „Kulturalny Gość”
Dekalog Kulturalnego Kierowcy


I. Na drodze będę szanował bliźniego swego.
II. Będę ustępował miejsca pojazdom włączającym się do ruchu.
III. Będę zatrzymywał się przed przejściami dla pieszych.
IV. Nie będę rozmawiał przez telefon komórkowy podczas jazdy.
V. Nie będę wyrzucał żadnych przedmiotów przez okno samochodu.
VI. Stojąc w korku będę wpuszczał przed siebie pojazd czekający na włączenie się do ruchu.
VII. Będę używał odpowiedniego do swojej prędkości pasa ruchu.
VIII. Będę stosował się do znaków drogowych, a w szczególności do znaku „stop” i znaków ograniczenia prędkości.
IX. Będę używał kierunkowskazów zanim zmienię pas ruchu lub zanim wykonam manewr skrętu, a nie dopiero w trakcie tych manewrów.
X. Będę pamiętał, że życie moje, moich bliskich oraz innych użytkowników drogi może zależeć ode mnie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama