GN 48/2020 Archiwum

Minikatalog biskupów polskich w „Gościu Niedzielnym”

Minikatalog polskich biskupów dołączony jest do najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego”.

Znalazły się w nim zdjęcia członków Konferencji Episkopatu Polski, krótkie noty biograficzne oraz mapy podziału terytorialnego diecezji rzymskokatolickich i greckokatolickich. Dodatek jest bezpłatny, a okazją do jego publikacji jest zebranie plenarne Episkopatu, po raz pierwszy w historii zorganizowane w Katowicach. Odbędzie się ono 17 i 18 czerwca.

- Prawo kanoniczne i inne dokumenty Kościoła wyliczają długą listę zadań składających się na posługę biskupa. Można je sprowadzić do trzech głównych: nauczanie, uświęcanie, sprawowanie duchowej władzy. To wszystko jest ponad siły jednego słabego człowieka. Pewnie dlatego św. Augustyn pisał, że zadanie biskupa go przeraża i kojarzy mu się raczej z niebezpieczeństwem niż zaszczytem.

Jego wypowiedź cytują często kościelne dokumenty: „Dla was jestem biskupem, wraz z wami jestem chrześcijaninem. Pierwsze to imię z urzędu, drugie – łaski, tamto niesie ze sobą niebezpieczeństwo, to – zbawienie”. Biskupi są dla nas i zarazem z nami. Są pasterzami, choć sami nie przestają być jednocześnie owcami Najwyższego Pasterza – pisze we wstępie do katalogu ks. Tomasz Jaklewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama