Na stole nakrytym białym obrusem kładziemy Pismo Święte i opłatek oraz ustawiamy świecę (najlepiej Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom).
Opłatek symbolizuje chleb. Dzielenie się nim jest wyrazem braterstwa między ludźmi i pojednania.
* Biały obrus na stole podkreśla uroczysty charakter wieczerzy wigilijnej. Pod obrusem układa się kilka źdźbeł siana. Przypomina ono ubóstwo groty betlejemskiej
i Maryi, która złożyła narodzonego Jezusa w żłobie.
* Krzyż na wigilijnym stole symbolizuje Chrystusa, który stał się człowiekiem, a potem umarł na krzyżu i zmartwychwstał dla naszego zbawienia.
* Świeca – symbol Chrystusa, który przyszedł na świat jako „światło na oświecenie pogan”. Świeca Caritas wyraża solidarność z dziećmi z rodzin ubogich, które wsparliśmy materialnie, kupując ją.
* Choinka – symbol drzewa rajskiego. Ponieważ pozostaje zielona nawet zimą, jest uważana za symbol Chrystusa – drzewa życia.
* Wolne miejsce przy wigilijnym stole jest przeznaczone dla przygodnego gościa, który w wigilijny wieczór może zapukać do naszych drzwi. Może też wyrażać pamięć o bliskich osobach, które z różnych powodów nie mogą spędzić świąt razem z nami, albo przypominać o zmarłych członkach rodziny.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się