Nowy numer 21/2023 Archiwum

Modlitwa przy wigilijnym stole

Na stole nakrytym białym obrusem kładziemy Pismo Święte i opłatek oraz ustawiamy świecę (najlepiej Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom).

Opłatek symbolizuje chleb. Dzielenie się nim jest wyrazem braterstwa między ludźmi i pojednania.

* Biały obrus na stole podkreśla uroczysty charakter wieczerzy wigilijnej. Pod obrusem układa się kilka źdźbeł siana. Przypomina ono ubóstwo groty betlejemskiej
i Maryi, która złożyła narodzonego Jezusa w żłobie.

* Krzyż na wigilijnym stole symbolizuje Chrystusa, który stał się człowiekiem, a potem umarł na krzyżu i zmartwychwstał dla naszego zbawienia.

* Świeca – symbol Chrystusa, który przyszedł na świat jako „światło na oświecenie pogan”. Świeca Caritas wyraża solidarność z dziećmi z rodzin ubogich, które wsparliśmy materialnie, kupując ją.

* Choinka – symbol drzewa rajskiego. Ponieważ pozostaje zielona nawet zimą, jest uważana za symbol Chrystusa – drzewa życia.

* Wolne miejsce przy wigilijnym stole jest przeznaczone dla przygodnego gościa, który w wigilijny wieczór może zapukać do naszych drzwi. Może też wyrażać pamięć o bliskich osobach, które z różnych powodów nie mogą spędzić świąt razem z nami, albo przypominać o zmarłych członkach rodziny.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast