Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Sumienie obronione

Rada Europy przyjęła rezolucję wzmacniającą klauzulę sumienia, odrzucając propozycje nakazujące lekarzom przeprowadzenie aborcji czy eutanazji wbrew ich światopoglądowi.

Decyzja posłów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy to zwycięstwo zwolenników obrony życia nienarodzonych i europejskiej prawicy, a porażka zwolenników aborcji i lewicy. Ci ostatni przygotowali projekt raportu dotyczącego stosowania klauzuli sumienia w Europie, który nakazywał lekarzowi dokonanie aborcji, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjentki. Jednak zdecydowane protesty lekarzy, obrońców praw człowieka i środowisk katolickich, a przede wszystkim postawa prawicowych posłów sprawiły, że 7 października został przyjęty raport wprowadzający diametralnie inne zalecenia.

Sumienie na drodze aborcji
Pierwotny projekt rezolucji opracowała socjalistyczna deputowana z Wielkiej Brytanii Christie McCafferty. Dokument stawiał tezę, że w Europie jest ograniczany dostęp do legalnych świadczeń medycznych, szczególnie aborcji. Jako przykład podano polskich lekarzy, którzy zostali oskarżeni o łamanie prawa, gdyż powołując się na klauzulę sumienia, odmawiają aborcji czy sterylizacji. Aby zapobiec takim sytuacjom, autorzy raportu proponowali zmuszenie lekarza, „bez względu na sprzeciw jego sumienia, do zapewnienia pacjentowi leczenia, którego sobie życzy i do jakiego ma prawo, w nagłych przypadkach (szczególnie gdy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjenta) lub gdy nie ma możliwości skierowania pacjenta do innego świadczeniodawcy usług medycznych”. Realizacja takiego zalecenia oznaczałaby w praktyce odebranie lekarzom prawa do powoływania się na klauzulę sumienia.

Projekt wzbudził jednak ostre reakcje wielu europejskich środowisk. Przede wszystkim zaprotestowali przeciwko niemu lekarze. W obronie istniejących w Polsce rozwiązań wystąpił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. Jego poprzednik na tym stanowisku dr Konstanty Radziwiłł w rozmowie z GN stwierdził zdecydowanie: – Nie mam żadnych wątpliwości, że lekarz ma prawo do swoich przekonań i jego sprzeciw sumienia powinien być szanowany. List otwarty przeciwko zaleceniom raportu w wersji opracowanej przez posłankę McCafferty ogłosiły liczne katolickie organizacje, m.in. Międzynarodowa Federacja Katolickich Stowarzyszeń Medycznych. – To ideologiczna próba zmuszenia lekarzy do dokonywania aborcji wbrew ich sumieniu – ocenił w rozmowie z GN ks. Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Raport wzbudził także protesty obrońców praw człowieka. – Zobowiązanie do dokonania aborcji wbrew własnemu sumieniu przekracza wszelkie granice i stanowi zaprzeczenie prawa zapewniającego wolność sumienia – skomentował treść raportu Europejski Ośrodek Prawa i Sprawiedliwości.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy