Nowy numer 3/2021 Archiwum

Węgiel może być czysty

W Katowicach zakończył się Europejski Kongres Gospodarczy, jedno z największych w Polsce spotkań ekonomistów, polityków i przedsiębiorców.

Szkoda, że w czasie trzydniowego kongresu, odbywającego się w stolicy Śląska, więcej czasu nie poświęcono przyszłości węgla i technologiom węglowym. Mówiono o CCS-ie (Carbon Capture and Storage), czyli o technologii polegającej na oddzielaniu, wyłapywaniu i magazynowaniu dwutlenku węgla, który powstaje w przemyśle.

Unia Europejska wymaga od państw członkowskich radykalnego obniżania ilości emitowanego do atmosfery CO2. Wynika to z przyjętego założenia, że ten gaz szkodzi środowisku naturalnemu przez podwyższanie temperatury atmosfery ziemskiej. Choć to założenie nie ma podstaw naukowych, zostało zaakceptowane przez urzędników i polityków.

Dla Polski obniżanie emisji jest dużym problemem, bo praktycznie cała nasza energetyka oparta jest na spalaniu węgla. – Polityka klimatyczno-energetyczna jest dla Polski niekorzystna – zaznaczył na wstępie jednej z sesji Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.

– Jeżeli węgiel w Europie ma przetrwać, CCS jest koniecznością – dodał. Polskie Ministerstwo Środowiska przygotowuje się do uruchomienia programu tłoczenia CO2 pod ziemię. Pilotażowy projekt ma ruszyć w Bełchatowie i w okolicach Kędzierzyna-Koźla.

W Bełchatowie pracuje największa elektrownia węglowa w Polsce, a w Kędzierzynie duże zakłady chemiczne. Do 2015 roku w Europie ma powstać 12 instalacji CCS, Unia chce na ten cel przeznaczyć około miliarda euro. Instalacje będą budowane w pobliżu zakładów emitujących duże ilości dwutlenku węgla, będą ten gaz wyłapywały, skraplały i rurociągami wtłaczały setki metrów pod powierzchnię ziemi. Tam – o ile lokalizacja takiego „magazynu” zostanie dobrze wybrana i przygotowana – CO2 zostanie na wieki.

Na kongresie wspomniano także o innych niż CCS technologiach czystego węgla, chociażby takich jak budowa sprawniejszych i bardziej ekologicznych bloków energetycznych, w których zachodzi reakcja gazowania węgla.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także