Biogramy osób którzy zginęli w katastrofie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.
Żołnierze i duchowni
+ Gen. dyw. bp Tadeusz Płoski
Biskup polowy WP
Drugi biskup polowy po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 r., funkcję tę objął w 2004 r. Jako pierwszy kapelan wojskowy ukończył Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1982 r., pracę w ordynariacie polowym rozpoczął od momentu jego przywrócenia w 1991 r. Był m.in. kapelanem Biura Ochrony Rządu.
Jako redaktor naczelny pisma ordynariatu „Nasza Służba” i korespondent KAI blisko współpracował z dziennikarzami. W 2001 r. został kanclerzem kurii. Był profesorem nauk prawnych, przeszedł wszystkie stopnie wojskowe, do generała dywizji. Pełnił opiekę duszpasterską nad Rodzinami Katyńskimi. W czasie uroczystości 10 kwietnia w Katyniu miał wygłosić homilię, w której napisał m.in.: „Jezus jako Prawda niesie wyzwolenie od tego, co zniewala, co nie pozwala trzeźwo spojrzeć na wydarzenia codziennego życia”. Miał 54 lata.
+ Gen bryg. abp Miron Chodakowski
Prawosławny ordynariusz WP
Prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, arcybiskup hajnowski. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 r. i w tym samym roku złożył śluby wieczyste w klasztorze w Supraślu, którego od 1984 r. był przełożonym. W 1990 r. nadano mu tytuł archimandryty (najwyższa godność w prawosławnym życiu mniszym).
Położył duże zasługi dla odbudowy klasztoru i ożywienia życia religijnego. Był opiekunem duchowym Bractwa Prawosławnego. W 1998 r. przyjął chirotonię (sakrę) i został biskupem hajnowskim, wówczas też mianowano go generałem brygady. W 2008 r. otrzymał godność arcybiskupa. Jako prawosławny ordynariusz zabierał głos w sprawach wojskowych, m.in. protestował przeciwko stosowaniu „wysoce niehumanitarnej broni kasetowej”, której używano np. w wojnie w Gruzji. Miał 53 lata.
+ Ks. płk Adam Pilch
Ewangelicki duszpasterz polowy
Kapłan ewangelickiego duszpasterstwa polowego. W 1990 r. ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W latach 1993–1995 był administratorem parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, gdzie w 1995 roku został wybrany na stanowisko proboszcza.
Był też administratorem parafii ewangelickich w Żyrardowie i Węgrowie. W 1995 roku rozpoczął pracę w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym. Pełnił funkcję zastępcy ewangelickiego biskupa wojskowego w stopniu pułkownika. Był członkiem Kapituły Orderu Uśmiechu. Współorganizator ekumenicznych nabożeństw w Warszawie, członek Komitetu Warszawskich Dni Biblijnych przy Towarzystwie Biblijnym w Polsce. Uczestniczył w spotkaniach z żołnierzami w misjach pokojowych w Kosowie, Libanie, Czadzie. Pozostawił żonę i córkę. Miał 45 lat.
+ Ks. prałat Roman Indrzejczyk
kapelan Prezydenta
Jestem przeciwko ciasnocie, oburzaniu się i potępianiu świata – opowiadał ks. Roman Indrzejczyk. Te słowa wyznaczały jego całą kapłańską drogę. Był przez 20 lat kapelanem szpitala dla psychicznie chorych. – To nauczyło mnie ogromnego szacunku do każdego człowieka – opowiadał. Przez lata przyciągał ludzi z różnych stron barykady: przychodzili do niego i bracia Kaczyńscy, i Jacek Kuroń.
Nie zważając na oburzenie swego środowiska, odprawił Msze w czasie pogrzebów Jacka Kuronia i Jana Józefa Lipskiego. – Jestem księdzem. Mam służyć ludziom. I jeśli mnie proszą, bym w czymś uczestniczył, to uczestniczę. Koniec, kropka. Nie interesuje mnie tzw. elektorat – wyjaśniał „Gościowi”. – Boję się tych, którzy wszędzie węszą nieuczciwość. Był cenionym spowiednikiem. Parafianie chwalili jego błyskotliwe kazania w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Uczył religii w szkole muzycznej. Udzielał się w ruchu ekumenicznym.
+ Ks. Andrzej Krzysztof Kwaśnik
Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich
Duszpasterz stołecznej Policji i Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, proboszcz parafii św. Tadeusza Apostoła na warszawskiej Sadybie, wicedziekan dekanatu wilanowskiego, od 2003 r. kanonik. Urodził się 10 listopada 1956 r. w Warszawie, został wyświęcony 3 czerwca 1984 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przez kardynała Józefa Glempa.
Najpierw był wikariuszem w Warce, potem w Pruszkowie i na Rakowcu Południo-wym. Następnie pełnił funkcję proboszcza w Starej Iwicznej koło Warszawy, gdzie wprowadził tradycję otwarcia sezonu motocyklowego. Co roku wspólnie uczestniczą w nim motocykliści i policjanci. Ks. Kwaśnik wszędzie gdzie pracował odprawiał Msze dla motocyklistów, na których modlono się za ofiary wypadków drogowych. Sam nie jeździł na motocyklu. Znany był z pogodnego usposobienia.
+ Ks. Józef Joniec
pijar, twórca Parafiady
Ur. 12 października 1959 r. w Laskowej k. Limanowej. Pierwszą profesję zakonną w Zakonie Pijarów złożył 16 sierpnia 1977 r., przyjmując za patrona św. Krzysztofa. W maju 1985 r. z rąk ks. bp. Władysława Miziołka przyjął święcenia kapłańskie. Po otrzymaniu święceń podjął posługę w Krakowie, Hebdowie.
Od 1990 r. był związany z Warszawą, gdzie był w różnych okresach m.in. duszpasterzem, katechetą, wizytatorem katechetycznym, rektorem kolegium pijarów, a przede wszystkim inicjatorem, współzałożycielem, propagatorem i długoletnim prezesem Stowarzyszenia Parafiada św. Józefa Kalasancjusza. Głęboko wierzył w przesłanie parafiadowe – wychowania młodego pokolenia przez wiarę, kulturę i sport. Parafiada organizowana jest od 1992 r.
Do stowarzyszenia należy ok. 36 tys. członków i sympatyków.
+ Ks. Jan Osiński
Ordynariat polowy WP
Studiował w Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Elektroniki, jednak po roku zrezygnował ze studiów i wstąpił do seminarium. Po święceniach, które otrzymał w 2001 r., był wikariuszem w parafii wojskowej w Dęblinie. Następnie pełnił obowiązki wicekanclerza Kurii Polowej WP i sekretarza Biskupa Polowego WP.
Był naczelnym kapelanem Straży Ochrony Kolei i kapelanem Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie. Pełnił także funkcję wikariusza parafii katedry polowej WP i kapelana 1. Bazy Lotniczej w Warszawie. Był też korespondentem Ordynariatu Polowego WP dla Radia Watykańskiego. W 2008 r. ukończył prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i rozpoczął studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji. W 2009 r. uczestniczył w Synodzie Ordynariatu Polowego w Polsce. Miał 35 lat.
+ Ks. Zdzisław Król
Kapelan warszawskiej Rodziny Katyńskiej
Był jednym z najważniejszych duchownych archidiecezji warszawskiej w okresie, gdy kierował nią prymas kard. Józef Glemp. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego.
Od 1967 r. był pracownikiem Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, gdzie pełnił liczne funkcje, m.in. od 1979 r. do 1992 był jej kanclerzem. Uczestniczył w pracach komitetów organizacyjnych pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Blisko współpracował z ks. Jerzym Popiełuszką. Był postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki. W ostatnich latach do emerytury w 2006 r. był proboszczem w kościele pw. Wszystkich Świętych w Warszawie. Angażował się w utrwalanie pamięci o pomordowanych na Wschodzie, a także o Polakach, którzy ratowali Żydów. Miał 75 lat.
+ Ks. Ryszard Rumianek
Rektor UKSW
Wybitny biblista. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 roku z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, we Franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie, a następnie przez dwa lata na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Tu też obronił doktorat z teologii. W 1995 roku zrobił habilitację, a rok później uzyskał tytuł docenta.
W 1998 roku nadano mu tytuł profesora nadzwyczajnego Akademii Teologii Katolickiej. Był wielkim pasjonatem ksiąg biblijnych. Jego fascynacją była starotestamentalna Księga Ezechiela, na temat której opublikował szereg książek i artykułów. Jedną z ostatnich publikacji – artykuł w księdze pamiątkowej w 80. rocznicę urodzin kard. Glempa – poświęcił właśnie nieprzemijającej aktualności orędzia z tej księgi. Jego dewizą życiową było: „Respice finem” (Patrz na koniec). Miał 63 lata.
+ Gen. broni Andrzej Błasik
Dowódca Sił Powietrznych RP
Był pilotem klasy mistrzowskiej, z uprawnieniami instruktorskimi; w 1991 roku zdobył tytuł Pilota Roku w 40. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. Służył w jednostkach lotnictwa w Mirosławcu, Świdwinie, Poznaniu, Warszawie i Krzesinach.
Po studiach w Holenderskiej Akademii Obrony i Szkole Wojennej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych został dowódcą 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. W 2007 roku na krótko został komendantem-rektorem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Jeszcze w tym samym roku prezydent Lech Kaczyński awansował go na dowódcę Sił Powietrznych. Zyskał też stopień generała broni. Odznaczony medalami za zasługi na rzecz obronności kraju oraz Legią Zasługi, przyznawaną przez prezydenta USA. Miał żonę i dwoje studiujących dzieci. Miał 48 lat.
+ Gen. Franciszek Gągor
Szef Sztabu Generalnego
Absolwent akademii wojskowych w Polsce, w Rzymie we Włoszech i USA. Szkolił żołnierzy polskich kontyngentów, wyznaczonych do operacji pokojowych na świecie. Sam brał udział w takich misjach. W 1988 r. rozpoczął służbę w Głównym Zarządzie Szkolenia Bojowego, a następnie w Zarządzie Wojskowych Spraw Zagranicznych SG WP.
W 1991 r. był zastępcą dowódcy PKW w operacji "Pustynna burza", a następnie zastępcą dowódcy sektora misji UNIKOM. Był jednym z głównych przedstawicieli zespołu przygotowującego wstąpienie Polski do NATO, jednym z dowódców misji w Iraku, na Wzgórzach Golan, polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli. Od czterech lat szefował Sztabowi Generalnemu WP. To on przeprowadził naszą armię od poborowej do zawodowej. Uhonorowany wieloma odznaczeniami. Osierocił dwoje dzieci. Miał 61 lat.
+ Gen. dyw. Tadeusz Buk
Dowódca Wojsk Lądowych RP
Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu, studia dowódczo-sztabowe w USA, a potem także studia operacyjno-strategiczne w Akademii Obrony Narodowej. W 2004 r. awansował do stopnia generała brygady, zaraz potem jako zastępca dowódcy IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego pojechał do Iraku.
Po powrocie z misji zajął się szkoleniem połączonych sił NATO. W 2007 r. był w polskim kontyngencie wojsk w Afganistanie. Potem wrócił do Iraku. Został odznaczony najwyższym odznaczeniem wojskowym: Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz jednym z wyższych odznaczeń cywilnych: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. We wrześniu ubiegłego roku został dowódcą Wojsk Lądowych. Miał 50 lat.
+ Gen. bryg. Kazimierz Gilarski
Dowódca Garnizonu Warszawa
Urodzony w Rudołtowicach. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Studiował również w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Ukończył także Podyplomowe Studium Pedagogiki w Akademii Obrony Narodowej. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1978 roku.
Od 1979 roku związany z Komendą Garnizonu Warszawa, gdzie pełnił kolejno funkcje: dowódcy plutonu, zastępcy dowódcy kompanii wart honorowych, pomocnika szefa wydziału ds. uroczystości i imprez wojskowych, starszego oficera wydziału operacyjnego oraz szefa tego wydziału, zastępcy komendanta garnizonu. Jest współautorem nowej wersji Ceremoniału Wojskowego. Interesował się historią wojskowości, sportem i turystyką. Osierocił córkę i syna. Miał 65 lat.
+ Ppłk Zbigniew Dębski
Członek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari
Urodzony 29 listopada 1922 roku. w Łasinie koło Grudziądza. W trakcie powstania warszawskiego był dowódcą 7. drużyny 3. kompanii „Szare Szeregi-Junior”. Brał udział w walkach o Pocztę Główną oraz o PAST-ę, ranny w trakcie obrony kina „Coloseum”.
Po Powstaniu warszawskim jeniec niemieckich stalagów. Po powrocie do Polski ukończył chemię na uniwersytecie. Wielokrotnie zwalniany z pracy z uwagi na przeszłość w AK. Przed przejściem na emeryturę był dyrektorem w zakładach chemicznych w Inco. W 1980 roku został przewodniczącym środowiska żołnierzy Batalionu AK „Kiliński”. Był także blisko związany ze Związkiem Powstańców Warszawskich oraz dwoma komitetami Budowy Pomnika Powstania Warszawskiego. Odznaczony orderem Virtuti Militari V kl. oraz trzy razy Krzyżem Walecznych.
+ Wiceadm. Andrzej Karweta
Dowódca Marynarki Wojennej RP
Studiował na polskich uczelniach oraz w Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Londynie. W polskiej flocie przeszedł wszystkie szczeble dowódczej kariery, zaczynając od dowództwa trałowca ORP Czapla. Dowodził 13. Dywizjonem Trałowców w Helu. W 2002 r. został zastępcą szefa Oddziału Broni Podwodnej w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO na Oceanie Atlantyckim.
W 2003 r. był polskim przedstawicielem łącznikowym w Sojuszniczym Dowództwie Transformacji NATO w Norfolk w USA. W 2006 r. został zastępcą dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Awansował na kontradmirała i został zastępcą szefa Sztabu Marynarki Wojennej w Gdyni. Prezydent Lech Kaczyński mianował go na stopień wiceadmirała i powierzył dowodzenie polską Marynarka Wojenną. Miał troje dzieci. 52 lata.
pap/Artur Reszko
+ Gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki
Kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari
W czasie wojny działał w WZW, a następnie AK (pseudonim Nałęcz). W czasie Powstania Warszawskiego walczył w Zgrupowaniu Róg, w rejonie Starego Miasta, Powiśla i Czerniakowa.
Pod koniec wojny został oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Represjonowany w latach powojennych. Mianowany generałem brygady w stanie spoczynku.
Autor kilkunastu książek o tematyce wojskowej i wojennej, w tym pamiętnika z Powstania Warszawskiego „Na barykadach Warszawy”. Miał 86 lat.
+ Gen. Bronisław Kwiatkowski
Dowódca Operacyjnych Sił Zbrojnych
Służył na stanowiskach dowódczych w jednostkach w Żaganiu, Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy. W 1995 roku został dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Pokojowych ONZ w Syrii.
W latach 2003–2004 był zastępcą dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku, a w latach 2006 i 2007 jej dowódcą.
W 2005 roku był szefem szkolenia Nowej Armii Irackiej, w ramach Misji Szkoleniowej NATO w Bagdadzie. W 2007 r. powołano go na dowódcę Operacyjnych Sił Zbrojnych. Miał 60 lat.
+ Gen. dywizji Włodzimierz Potasiński
Dowódca Sił Specjalnych
Od dwóch i pół roku był Dowódcą Sił Specjalnych – elity Wojska Polskiego. Urodził się w Czeladzi. Był absolwentem uczelni wojskowych w Polsce i Stanach Zjednoczonych, a także kursów w NATO-wskiej szkole w bawarskim Oberammergau.
Dowodził między innymi polskim kontyngentem wojskowym w Syrii. Był zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w Iraku.
Ceniony za otwartość, życzliwość oraz skromność i przystępność. Znany był z zamiłowania do biegów długodystansowych, brał udział w maratonach. Miał niespełna 54 lata.
+ Ks. prałat Bronisław Gostomski
Kapelan Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii
Pochodził z Sierpca na Mazowszu. Wyświęcony na kapłana w 1972 r. Pracował w Wyszogrodzie i w Płocku. Od 1982 r. pracował w Wielkiej Brytanii.
Był kapelanem prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Od 2003 roku był proboszczem w parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie, gdzie przechowywane są pamiątki po Polskich Siłach Zbrojnych. Miał 62 lata.