Nowy numer 43/2019 Archiwum

Naprotechnologia – gdzie to znaleźć?

To jest krótki przewodnik po polskiej naprotechnologii – dla małżeństw dotkniętych niepłodnością i dla tych, którzy chcą im pomagać.

Wymagana jest także znajomość języka angielskiego, bo w nim prowadzone są wszystkie zajęcia. Do uzyskania bliższych informacji i przesłania zgłoszeń służą internetowe strony:
* fertilitycare.net (strona europejska)
* naprotechnology.com (strona amerykańska).
W ubiegłym roku kurs naprotechnologiczny odbył się w Lublinie, we współpracy z miejscowym Uniwersytetem Medycznym. W tym roku podobnego kursu w Polsce nie będzie. Nie jest to jednak wykluczone w przyszłości.

Nie jestem lekarzem, ale chcę pomagać
Trzecia grupa to osoby, które również chcą pomagać bezpłodnym małżeństwom, ale nie mają wyższego wykształcenia medycznego. Mogą one zrobić dużo więcej, niż się na pozór wydaje. Mogą zostać instruktorami modelu płodności Creightona, który jest wykorzystywany w naprotechnologii. Tacy instruktorzy spędzają z małżonkami znacznie więcej czasu niż lekarze. Uczą pacjentów, jak wypełniać karty obserwacji cyklu miesięcznego kobiety. Przypominają one wykresy, znane z metod naturalnego planowania rodziny. Model Creightona jest jednak bardziej precyzyjny. Dzięki temu pomaga w zdiagnozowaniu przyczyn niepłodności. Więcej nawet: służy rozwiązywaniu problemów zdrowotnych kobiety, nim się one pojawią, na przykład pozwala wykryć skłonność do poronień, zanim jeszcze kobieta zajdzie w ciążę. Instruktorzy muszą legitymować się co najmniej licencjatem. Jest w tym gronie doktor biochemii, psycholog, są także lekarze (ale ich wymieniamy w osobnej tabeli). Są wśród nich także osoby, które same korzystały z pomocy naprotechnologii.

Kurs dla instruktorów
Instruktorzy przechodzą kurs, zorganizowany podobnie do kursu lekarskiego. Czyli: najpierw tygodniowy kurs, potem półroczna praktyka nadzorowana, potem znów tygodniowy kurs i znów półroczna praktyka nadzorowana. Na koniec – egzamin. Dopiero jego zdanie pozwala na pełnoprawne używanie tytułu instruktora. Informacje o kursach można znaleźć na tych samych stronach internetowych, których adresy były podane przy omawianiu kursów dla lekarzy. Osoby wymienione w tabeli jako instruktorzy na ogół są jeszcze formalnie w trakcie kształcenia (po egzaminie, ale przed ogłoszeniem jego wyników) i oficjalnie mogą występować jako instruktorzystażyści. Trzeba podkreślić, że naprotechnologia i model Creightona to nazwy prawnie zastrzeżone. Powoływanie się na nie bez upoważnienia jest nielegalne. Osoby, które przedstawiają się jako lekarze czy instruktorzy muszą legitymować się potwierdzającymi to dokumentami.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama