Nowy numer 42/2019 Archiwum

Federa i dolary

Kto finansuje działania polskich grup, walczących o tak zwane prawa reprodukcyjne i seksualne kobiet? Jaka jest skala tych operacji?

Fundatorami wymienionych tutaj grantów są różnego typu organizacje, jednak nie oznacza to, że nie mogą one działać jak biznesy. Inwestują przecież pieniądze, opłacają swoich pracowników. Dla przykładu, niektórzy najwyżsi rangą pracownicy PPFA – zgodnie z jej sprawozdaniem – zarobili w roku rozrachunkowym 2007/2008 od prawie 250 tys. dolarów do ponad 385 tys. dolarów. Przyznajmy, że niektóre polskie organizacje feministyczne dobrze sobie radzą z pozyskiwaniem funduszy za granicą. Udało im się przecież przetransferować potężne kwoty. Dobrze byłoby, żeby wiedziały o tym polskie urzędy gminy czy miasta oraz ministerstwa, do których organizacje te mogą się zwracać o dotacje, obciążające polskiego podatnika.

TRR informuje
Poprosiliśmy Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz Towarzystwo Rozwoju Rodziny o informacje na temat finansowania tych organizacji ze źródeł zagranicznych w ostatnim dziesięcioleciu oraz ewentualny komentarz do tej kwestii. Federacja nie odpowiedziała na tę prośbę. TRR przesłał list, podpisany przez dyrektora krajowego Piotra Kalbarczyka. Napisał on m.in.: „Towarzystwo realizowało i realizuje szereg projektów w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego finansowanych również przez fundacje i stowarzyszenia zagraniczne. Nie są to i nie były fundacje związane z producentami środków antykoncepcyjnych. W latach 2007–2009 wysokość dotacji zagranicznych wyniosła około 360 000 zł. Towarzystwo korzysta również bezpośrednio ze wsparcia firm farmaceutycznych, ale w żaden sposób nie promuje ani konkretnych środków, ani konkretnych firm. Zabrania tego statut Towarzystwa.

Środki pochodzące z tych darowizn są przeznaczane na realizację programów profilaktycznych i edukacyjnych prowadzonych przez TRR. W latach 2007–2009 otrzymaliśmy od firm farmaceutycznych kwotę około 55 000 zł. W kwestii korzystania ze środków UNFPA (Fundusz Ludnościowy ONZ – przyp. red.) – Polska nigdy nie była krajem priorytetowym dla UNFPA. Mimo to Towarzystwo Rozwoju Rodziny dzięki pracy ówczesnego przewodniczącego TRR, prof. Z. Izdebskiego realizowało program zwiększenia dostępu Polek do nowoczesnych środków antykoncepcyjnych. W ramach tego programu w latach 1999–2001 udostępniano nieodpłatnie hormonalne środki antykoncepcyjne pochodzące z programu celowego UNFPA. Rozprowadzono wówczas środki o wartości około 20 000 USD”.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL