Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kandydaci na Ambasadorów

Ambasador Polszczyzny w Mowie * Ambasador Polszczyzny w Piśmie * Młody Ambasador Polszczyzny (dla osoby do 35. roku życia) * Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju

Ambasador Polszczyzny w Mowie

* Arcybiskup Tadeusz Gocłowski

Wieloletni metropolita gdański, od kilkudziesięciu lat zaangażowany w życie polityczne i społeczne. Jego wystąpienia odznaczają się bardzo dobrą polszczyzną, jak również zwięzłością i prostotą, dzięki temu łączą, a nie dzielą odbiorców.

* Franciszek Ziejka
Historyk literatury, profesor i wieloletni rektor UJ, członek PAU, PEN-Clubu, były przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Doskonały wykładowca i charyzmatyczny mówca obdarzony wybitnym talentem oratorskim.

* Grażyna Wrońska-Walczak
Dziennikarka z ponad 40-letnim stażem, specjalizująca się w szeroko rozumianej problematyce kultury języka polskiego. W popularnym radiowym cyklu „Język na zakręcie” łączy edukację językową z elementami zabawy, wywołując żywą reakcję słuchaczy.

Ambasador Polszczyzny w Piśmie

* Jacek Fedorowicz

Popularny aktor, felietonista, autor wielu programów radiowych i telewizyjnych. Jego teksty często poruszają problematykę kultury języka i sprawności porozumiewania się. Wnikliwość i finezja czynionych w nich obserwacji sprawiają, że wpływają one na rozwój refleksji językowej.

* Janusz Głowacki
Prozaik i dramaturg, mieszkający i tworzący długie lata w USA. Ma niezwykłą umiejętność swobodnego posługiwania się różnymi stylami polszczyzny, co świadczy o jego wyjątkowej świadomości językowej, którą docenili też Amerykanie, tłumacząc i wystawiając jego sztuki.

* Andrzej Szczeklik
Lekarz, naukowiec, humanista, eseista, pisarz, profesor UJ. Ostatnio autor „Kore”, czyli dzieła o „odsła-nianiu duszy”. Dzięki walorom językowym jego twórczości poruszane w niej najtrudniejsze problemy egzystencjalne są przedstawiane w sposób prosty, a jednocześnie pełen wrażliwości.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama