Nowy numer 49/2020 Archiwum

Każdy powinien być misjonarzem

Ks. Artur Stopka: Czym Ksiądz Biskup będzie się zajmował w Kongregacji Ewangelizacji Narodów?

Bp Wiktor Skworc: – Jakie będą moje szczegółowe obowiązki, jeszcze nie wiem. Dowiem się podczas spotkania kongregacji. Ogólne obowiązki wynikają z zadań kongregacji, zawartych w jej nazwie. Mamy się zajmować problemem ewangelizacji tych krajów i narodów, gdzie Ewangelia jeszcze nie jest głoszona, lub jest głoszona w ograniczonym zakresie.

Czy jest możliwe, aby kraj, który kiedyś był bardzo chrześcijański, znów stał się krajem misyjnym? Mówi się na przykład o niektórych krajach europejskich, że znów są terenem misyjnym...
– Myślę, że właściwie każdy kraj jest misyjny. Nie ma kraju, o którym możemy powiedzieć, że nie trzeba w nim prowadzić misji ewangelizacyjnej. Trzeba ją prowadzić nawet w najbardziej katolickim kraju. Kongregacja natomiast zajmuje się Kościołami, które dopiero powstają. Kraje europejskie, w których osłabło chrześcijaństwo, jej nie podlegają.

Kto może zostać misjonarzem?
– Każdy świadomy, wierzący, praktykujący katolik powinien zostać misjonarzem. Każdy, kto niesie w swoim sercu odpowiedzialność za dzieło ewangelizacji, jest misjonarzem. Patronką misji jest św. Teresa z Lisieux, która w ogóle nie była na misjach. Można się więc w dzieło ewangelizacji włączyć niekoniecznie przez osobistą obecność w kraju, gdzie prowadzi się misje. Można misje wspierać modlitwą, ofiarowaniem cierpienia, ofiarą życia, a także materialnie.

Ilu jest Polaków misjonarzy?
– Poza granicami kraju mamy około dwóch tysięcy misjonarzy. Są to osoby konsekrowane, księża oraz osoby świeckie. Pracują w 97 krajach. Ale oczekiwania wobec Kościoła w Polsce są większe. Kongregacja spogląda na Polskę i liczy na jeszcze większe zaangażowanie misyjne. Takie nacje chrześcijańskie, jak Włosi, Hiszpanie, Belgowie, Holendrzy, miały już swój czas szczególnej aktywności misyjnej. Teraz nadchodzi misyjna godzina dla Polski.

* bp Wiktor Skworc, biskup tarnowski, od 1 lipca 2005 r. członek Kongregacji Ewangelizacji Narodów

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama