Nowy numer 3/2021 Archiwum

Grypą w gospodarkę

Na świńską odmianę grypy zmarło dotychczas kilkanaście osób, i świat oszalał. A wraz z nim giełdy.

Cieszmy się i kupujmy
Przemysł turystyczny to nie tylko hotele (i obsługa) oraz atrakcje (i ich obsługa). To także drobny handel, restauracje, banki, muzea, imprezy sportowe… wymieniać można długo. W skrócie to wielka gałąź, na której siedzi wiele gospodarek. Także gospodarka Meksyku. Bank Światowy już dał Meksykowi 25 mln dolarów pomocy i zaproponował negocjowanie rozłożonej na długie lata pożyczki w wysokości 180 mln dolarów. Ale przemysł turystyczny to także transport. Zaraz po tym, gdy na giełdach całego świata pikowały akcje spółek lotniczych… zaczęła tanieć ropa naftowa. I to dużo, bo do 5 proc. To efekt tego, że inwestorzy przewidują, że na paliwa będzie mniejsze zapotrzebowanie. Jeżeli tendencja spadku cen surowców energetycznych się utrzyma, cieszyć się będą rafinerie. Taniejąca ropa daje możliwość dodatkowych zysków. Nie łudźmy się zatem, że spadnie cena paliwa na stacjach benzynowych.
Można się zastanowić, co będą robili ludzie, którzy – gdyby nie świńska grypa – w tym czasie podróżowaliby po świecie? Może by jechali na wakacje albo po prostu szli do kina? Pozostaną w domu. Ich nastroje konsumenckie spadną, a to oznacza kłopoty dla całej gospodarki. No może za wyjątkiem energetyki. Coś w domu trzeba przecież robić. Najpewniej zwiększy się zatem pobór prądu elektrycznego. Telewizory plazmowe potrzebują go całkiem sporo.

Świńska grypa pojawiła się w najgorszym z możliwych momentów. W wielu miejscach na świecie, z powodu kryzysu finansowego, gospodarki osiągnęły dno. Teraz potrzebują impulsu, który pozwoli im się wznosić. Tymczasem dostają impuls, by pikować dalej. Pogorszenie nastrojów, zmniejszenie konsumpcji może pogłębić i tak bardzo głęboki gdzieniegdzie kryzys. Czy ogólnoświatowa panika (na rynkach) może mieć jakiś wpływ na polską gospodarkę? Polskie Linie Lotnicze LOT bankrutują. Jeżeli okaże się, że świńska grypa dalej nie będzie schodziła z czołówek gazet, to niechybnie załamie się ruch lotniczy. Wtedy koniec LOT-u będzie szybszy. Spadły też (choć tylko na chwilę) wartość złotówki i warszawskie notowania giełdowe.

Śmiertelne ofiary świńskiej grypy pojawiły się – jak na razie – tylko w Meksyku. W miejscach, gdzie często nie są spełnione podstawowe standardy higieniczne. W miejscach, gdzie panuje wysoka temperatura, wysoka wilgotność i bardzo duże nagromadzenie ludzi. W mieście Meksyk mieszka 27 mln ludzi. Zarażonych jest też kilkadziesiąt osób w USA. W pozostałych krajach zainfekowane są jednostki. Specjaliści twierdzą, że zmutowany wirus nie jest zdolny do wywołania światowej pandemii. Jego zjadliwość spada przy przechodzeniu z człowieka na człowieka. Tak było także w przypadku ptasiej grypy. Oczywiście twarde, obiektywne informacje nie mają tutaj nic do rzeczy. Dlatego – niezależnie od medycznego aspektu sprawy – eksperci liczą, ile światowa gospodarka może z powodu grypy stracić. A może bardzo dużo. Amerykańska gospodarka co roku z powodu „zwykłej” grypy traci około 90 mld dolarów. W przypadku dużej epidemii, światowe PKB może się skurczyć nawet o 5 proc., czyli o około 3 bilionów dolarów.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także