Nowy numer 48/2022 Archiwum

W katedrze polowej wręczono Feniksy

Biblista ks. prof. Roman Bartnicki nagrodzony został Złotym Feniksem 2022, nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Podczas gali XXVII Targów Wydawców Katolickich, która odbyła się 1 października w katedrze polowej WP, wręczone zostały nagrody Feniks. Laureatami 9 Feniksów Specjalnych zostali m.in. bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej, Telewizja Polska, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk”, Drukarnia Wydawnictw Specjalnych oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Oprócz Feniksów podczas gali XXVII Targów Wydawców Katolickich wręczone zostały też nagrody i wyróżnienia w 19 kategoriach ("seria wydawnicza", "literacka", "nauki kościelne", "edytor", "edytorstwo-album", "książka dla dzieci", "książka dla młodzieży", "Kościół wobec współczesności", "książka autora zagranicznego", "historia", "historia-Niepodległa", "duchowość", "publicystyka religijna", "eseistyka", "świadectwo", "multimedia", "muzyka chrześcijańska - współczesna", "muzyka chrześcijańska - klasyczna" i "tłumacz"). Uhonorowano kilkadziesiąt najbardziej wartościowych spośród ponad 250 publikacji wydanych w roku 2021 i zgłoszonych do konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych.

Udział w tegorocznej edycji targów wzięło prawie 140 wystawców. Swoją ofertę zaprezentowały wydawnictwa i oficyny kościelne, zakonne i świeckie, religijne, branżowe stowarzyszenia oraz organizacje rządowe i pozarządowe. W targach wzięli udział goście z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Białorusi i Watykanu.

Zebranych w katedrze polowej powitał ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz, który przypomniał, że Feniks w tradycji starochrześcijańskiej był symbolem zmartwychwstałego Chrystusa i ma przypominać wydawcom katolickim o ich misji głoszenia Chrystusa.

Laureata Nagrody Głównej Feniks 2022 oraz Feniksów Specjalnych wybrali członkowie kapituły w porozumieniu z Zarządem Stowarzyszenia Wydawnictw Katolickich. Jak podkreślił prezes zarządu stowarzyszenia ks. Roman Szpakowski SDB, mimo licznych trudności (w dwóch ostatnich latach związanych z pandemią) wręczenie nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich odbywa się co roku od 25 lat.

Gościem specjalnym gali był bp Witalij Krywickij, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej. Profesor Krzysztof Narecki, przewodniczący jury, podkreślił wysoki poziom tegorocznych laureatów Feniksów.

Laudację na cześć ks. prof. Bartnickiego wygłosił ks. prof. Henryk Skorowski. Odczytane zostało także uzasadnienie nagrody: "W uznaniu imponującego dorobku naukowego w zakresie nauk teologicznych i biblistyki, za trwały wkład w życie Kościoła oraz rozwój polskiej nauki i życia akademickiego, w tym realizację dzieła przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego". Laureat Złotego Feniksa podkreślił, że wiele osób z dużym dorobkiem i osiągnięciami w dziedzinie kultury i nauki może zostać niezauważonymi. - Dziękuję kapitule za to, że dostrzegła moje osiągnięcia. Wdzięczny jestem mojej uczelni, w której przepracowałem 41 lat. Wdzięczny jestem wydawnictwom, które wydawały moje książki - powiedział.

Biskup Antoni Dydycz został uhonorowany "za niezachwianą postawę w działaniach podejmowanych na rzecz obrony wartości cywilizacji chrześcijańskiej, Kościoła i Ojczyzny" i "w uznaniu dwudziestoletniej posługi w roli pasterza diecezji drohiczyńskiej, naznaczonej dynamicznym rozwojem aktywności duszpasterskiej i społecznej, m.in. poprzez organizację licznych diecezjalnych ruchów i stowarzyszeń katolickich". Natomiast abp Wacław Depo - za 10-letnie przewodniczenie Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Nagrody specjalne otrzymali także twórcy serii "Biblia Impulsy" pod redakcją naukową ks. dr. hab. Janusza Wilka i wydanej na Białorusi książki "Wiara zawsze mnie ratowała. Wspomnienia o kardynale Świątku".

W imieniu Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej Feniksa odebrała dyrektor płk Anna Kania, która podkreśliła, że WCEO w swojej działalności wydawniczej, kulturalno-oświatowej i edukacyjnej kieruje się zawsze wartościami i normami uniwersalnymi. - Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, jestem dumna, że mogę odebrać nagrodę stowarzyszenia - powiedziała. W imieniu Drukarni Wydawnictw Specjalnych statuetkę odebrała Katarzyna Talarowska, szefowa produkcji drukarni.

Galę zakończył koncert okolicznościowy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, laureat Feniksa Muzycznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy