Nowy numer 48/2022 Archiwum

Rosja: Strzelanina w szkole. Co najmniej 15 ofiar śmiertelnych

Sprawca był w momencie ataku ubrany w koszulkę ze swastyką.

Co najmniej 15 osób, w tym 11 dzieci, zginęło, a 24 osoby zostały ranne w wyniku poniedziałkowej strzelaniny w szkole w Iżewsku, stolicy republiki Udmurcja w europejskiej części Rosji; sprawca był w momencie ataku ubrany w koszulkę ze swastyką - powiadomiła agencja Reutera za rosyjskim Komitetem Śledczym.

Zdecydowaną większość osób, które odniosły obrażenia wskutek ataku - 22 - również stanowią dzieci.

Na miejsce zdarzenia przybył gubernator Udmurcji Aleksandr Breczałow, który podał w nagraniu wideo na Telegramie, że sprawca zbrodni popełnił później samobójstwo. Doniesienia te potwierdził oddział rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych w Udmurcji.

W komunikacie MSW poinformowano o odnalezieniu ciała mężczyzny. Zabójcą okazał się były absolwent szkoły, 34-letni Artiom Kazancew. Jak powiadomił dziennik "Kommiersant", zabójca leczył się psychiatrycznie.

Przeczytaj też: Przewodniczący komisji mobilizacyjnej na Syberii postrzelony, ciężko ranny

Reuters przekazał z kolei, że rosyjski Komitet Śledczy bada ewentualne powiązania sprawcy z organizacjami neofaszystowskimi. Podjęto również czynności polegające m.in. na przeszukaniu mieszkania Kazancewa i sprawdzeniu jego najbliższego otoczenia.

Tragedia w Iżewsku to już kolejne tego rodzaju zdarzenie w rosyjskiej szkole w ciągu ostatnich dwóch lat. W maju 2020 roku w Kazaniu zginęło dziewięć osób, w tym siedmioro dzieci. We wrześniu 2021 roku sześć osób zostało zastrzelonych i 47 rannych w budynku uniwersytetu w Permie.

Liczący 645 tys. mieszkańców Iżewsk jest położony na zachód od pasma górskiego Ural, około 960 km na wschód od Moskwy. Miasto znane jest m.in. z produkcji broni, w tym automatów Kałasznikowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama