Nowy numer 39/2022 Archiwum

Awantury o nazwę

„Podczas koncertu wystąpi zespół Kombi” – pada zapowiedź, a na usta ciśnie się pytanie: który? Niedawny wyrok TSUE bynajmniej nie rozjaśnia tej sytuacji. A to tylko jeden z wielu podobnych sporów w show-biznesie.

Przed 1992 rokiem, kiedy muzycy się rozstali, jasne byłoby, że na scenie zobaczymy razem Sławomira Łosowskiego, Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka, czasem jeszcze w towarzystwie któregoś ze zmieniających się na przestrzeni lat perkusistów. Ale od 2003 roku, kiedy to Skawiński i Tkaczyk, po flircie z ostrzejszą muzyką rockową (m.in. Skawalker i O.N.A.), postanowili wrócić jako Kombii pisane przez dwa „i”, pytania zdezorientowanych słuchaczy o to, który zespół właściwie wystąpi, wydają się uzasadnione. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, podtrzymujący decyzję EUIPO (Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej) o unieważnieniu znaku towarowego Kombi, do którego prawa przysługiwały Sławomirowi Łosowskiemu, zamiast uporządkować tę sprawę, jeszcze bardziej ją skomplikował.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 38/2022 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego