Narodowe Czytanie Mickiewicza

W sobotę odbędzie się 11. edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Oprócz centralnej imprezy w Ogrodzie Saskim - z udziałem pary prezydenckiej - zaplanowano publiczne czytanie w bibliotekach, szkołach i muzeach.

Na scenie w Ogrodzie Saskim w Warszawie - gdzie w sobotę w południe odbędzie się 11. edycja Narodowego Czytania z udziałem i pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza recytować będą też aktorzy, a specjalnie przygotowana muzyka ma uzupełniać i ilustrować poezję wieszcza.

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Publikacja tych czternastu utworów uważana jest za symboliczny początek romantyzmu.

"Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą"– przekazał prezydent Andrzej Duda uzasadniając wybór lektury na 11. edycję Narodowego Czytania.

Rok 2022 uchwałą Sejmu jest Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Na Mazowszu 11. Narodowe Czytanie rozpoczęło się już w piątek. W Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, które mieści się w Dworze Krasińskich można było wysłuchać nie tylko najpiękniejszych ballad i romansów Adama Mickiewicza, ale także posłuchać muzyki i uzyskać pamiątkową pieczęć na swoim egzemplarzu książki.

W sobotę o 18 w Pruszkowie w Parku Kościuszki (przy Tężni) Mickiewicza czytać będą prezydent miasta Paweł Makuch i jego zastępca Prezydenta oraz Radosław Pazura i Dorota Chotecka.

"Wysłuchajmy opowieści, ballad i romansów rozgrywanych w iście romantycznych sceneriach, gdzie panują pierwotne prawa, potęga i moc przyrody. Przenieśmy się w czasy, gdy Wieszcz słowami swych bohaterów nakłaniał: +Miej serce i patrzaj w serce+" - zachęcają samorządowcy.

W Miejskej Bibliotece Publicznej w Działdowie na 11. edycję Narodowego Czytania przygotowano koncert "Nowe szaty Świtezianki", a w Ciechanowie w Bibliotece Publicznej w Krzywej Hali w sobotę o 17 dzieło polskiego romantyka przedstawi aktor Jarosław Witaszczyk. Ogółem 11. edycja Narodowego Czytania odbędzie się w kilkuset lokalizacjach: w parkach, bibliotekach, szkołach i muzeach. W niektórych miejscach Mickiewicz będzie czytany po polsku i ukraińsku.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku –"Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. Rok później, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego. W 2021 roku lekturą była "Moralność pani Dulskiej".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..