ONZ oskarżyła Chiny o zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu

W opublikowanym w środę raporcie ONZ oskarżyła władze chińskie o dokonywanie "poważnych naruszeń praw człowieka" a nawet "możliwych zbrodni przeciwko ludzkości" wobec mniejszości etnicznych w położonym na zachodzie Chin regionie autonomicznymi Sinciang. Chiny odrzuciły raport określając go jako "farsę".

Raport oskarża władze chińskie o systematyczne prześladowania zamieszkujących Sinciang muzułmańskich Ujgurów i innych mniejszości etnicznych, w tym przetrzymywanie ich w obozach koncentracyjnych, w których poddawani są torturom i aktom przemocy, w tym seksualnej.

Według raportu, niektórzy więźniowie poddawani są przymusowym zabiegom medycznym, w tym "z zakresu planowania rodziny i kontroli urodzeń" a także zmuszani do darmowej pracy. Dokument sugeruje, że niektóre z tych działań "mogą stanowić zbrodnie przeciwko ludzkości".

Raport wzywa władze chińskie do niezwłocznego uwolnienia tych ludzi i apeluje do społeczności międzynarodową o pilną reakcję.

Według niezależnych źródeł, w obozach w Sinciangu przetrzymywanych może być nawet ponad milion Ujgurów i przedstawicieli innych mniejszości etnicznych

Przygotowywany od dłuższego czasu raport opublikowano, mimo sprzeciwu Chin, w ostatnim dniu pełnienia urzędu przez obecną Wysoką Komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet.

Rzecznik chińskiego MSZ określił raport jako "farsę" i "kolejny przykład ej kampanii mającej na celu oczernienie Chin". Dodał, że mieszkańcy Sinciangu "cieszą się stabilizacją i pomyślnością".

Wcześniej Pekin, potwierdzając istnienie obozów w Sinciangu, utrzymywał, że są one niezbędne dla walki z "islamskim ekstremizmem i terroryzmem".

« 1 »