Nowy numer 11/2024 Archiwum

Ślub bez wesela

To najdziwniejszy przypadek małżeństwa z rozsądku, bez grama miłości. Mimo pogłębiających się różnic Turcja nadal potrzebuje członkostwa w NATO, a NATO potrzebuje Turcji.

Ile w ostatnich latach ukazało się analiz – również na naszych łamach – ukazujących burzliwe relacje Turcji z poszczególnymi państwami członkowskimi NATO? Lista rozbieżności interesów i nieraz wrogich wręcz działań między sojusznikami z pewnością jest długa. Choć głębokie różnice interesów są oczywiste również między zachodnimi członkami Sojuszu, w przypadku różnic z Turcją można czasem mówić o zupełnie innych planetach. Jak zatem możliwe jest to, że ani władze w Ankarze, ani władze w Waszyngtonie, Londynie, Warszawie, Berlinie, Paryżu czy w pozostałych stolicach nie wyobrażają sobie wyjścia Turcji z NATO? Odpowiedź jest prosta: i Turcja, i Zachód potrzebują siebie nawzajem. I pod tym banalnym stwierdzeniem kryje się długa lista korzyści, jakie członkostwo Turcji w NATO daje obu stronom.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny