Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wyróżnienie Chiary Lubich

Wielka Brytania, Włochy. Liverpool Hope University, jedyna europejska uczelnia o korzeniach ekumenicznych, przyznał założycielce Ruchu Focolari doktorat honoris causa z teologii.

W uzasadnieniu podkreślono znaczący wkład Chiary Lubich i kierowanego przez nią ruchu „w życie Kościoła, pokój i harmonię w społeczeństwie, jednoczenie chrześcijan różnych wyznań oraz promocję dialogu i wzajemnego zrozumienia pomiędzy różnymi religiami”. Ceremonia nadania doktoratu odbyła się 23 stycznia w Liverpoolu.

Liverpool Hope University (Liverpoolski Uniwersytet Nadziei), jedyna uczelnia ekumeniczna w Europie, liczy ponad 7000 studentów pochodzących z Wielkiej Brytanii i innych krajów. Powstał w 1965 r. w wyniku fuzji dwóch starych kolegiów – anglikańskiego i katolickiego. Dołączyło do nich trzecie – katolickie, zapoczątkowując w 1980 r. federację ekumeniczną. Inicjatorami powstania uczelni byli dwaj hierarchowie: katolicki biskup Liverpoolu Derek Worlock i anglikański biskup David Sheppard – obydwaj zaangażowani w dialog ekumeniczny.

Planowana jest dalsza współpraca między uniwersytetem liverpoolskim a Ruchem Focolari, zwłaszcza w związku z planowanym uruchomieniem jesienią tego roku w formacyjnym miasteczku Ruchu Focolari Loppiano Instytutu Uniwersyteckiego Sophia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama