Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Długa droga

Europa. Tydzień temu pisałem o propozycjach Komisji Europejskiej dotyczących energii produkowanej ze źródeł odnawialnych.

Komisja chce, by UE jako całość w 2020 roku produkowała 20 proc. energii w „zielony” sposób. Do tego czasu w Polsce udział energii odnawialnej ma wzrosnąć z dzisiejszych 7 proc. do 15 proc. O konsekwencjach tej propozycji piszę na stronach 40 i 41.

To jeszcze nie jest obowiązujące prawo. Teraz projekt reform ekologicznych trafi do rządów państw Wspólnoty. Musi zyskać większość w Radzie UE. Ostatnim krokiem będzie zatwierdzenie pakietu zmian przez Parlament Europejski. Zmiany wejdą więc w życie za mniej więcej dwa lata.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka