Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Przełom w nauce

USA. Odkryty niedawno nowy sposób uzyskiwania zarodkowych komórek macierzystych, niewymagający niszczenia zarodków, jest prawdziwym przełomem i może zmienić całkowicie etyczną refleksję nad pozyskiwaniem komórek potrzebnych do leczenia niektórych chorób – twierdzą bioetycy.

Uczeni z amerykańskiego Uniwersytetu Wisconsin-Madison i japońskiego Kioto wyhodowali zarodkowe komórki macierzyste z komórek ludzkiej skóry. Nowa metoda pozwoli na wytwarzanie komórek macierzystych z tkanek należących do osoby, która potrzebuje przeszczepu.

Niepotrzebne byłoby więc klonowanie genetycznie dopasowanego materiału uzyskiwanego z embrionu. Dotąd klonowanie takie oznaczało uśmiercanie embrionu. Wyhodowane przez naukowców komórki wydają się niezwykle podobne do macierzystych komórek zarodkowych.

Kościół katolicki sprzeciwia się klonowaniu człowieka zarówno reprodukcyjnemu, jak i terapeutycznemu. Odkrycie uczonych brytyjskich i japońskich zostało bardzo przychylnie skomentowane przez bp. Elio Sgreccię, przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama