Nowy numer 2/2021 Archiwum

Trudny dialog

Cieszy przyjęcie dokumentu, który – w odczuciu stron dialogu – daje solidne podstawy dla przyszłych prac Komisji.

Nie sposób jednak nie zauważyć, że nad dialogiem gromadzą się kolejne czarne chmury. Tym razem nie chodzi – jak w przeszłości – o napięcia między Kościołami. Konflikt widać w Kościele prawosławnym. Przyjęty z nadzieją przez katolików i większość prawosławnych dokument budzi zastrzeżenia Moskwy – najliczniejszego obecnie Kościoła prawosławnego.

Dokument został przyjęty przez prawosławnych teologów, tyle że niezwiązanych z Moskwą. Istnieje obawa, że dialog może być wykorzystywany w wewnątrzprawosławnych sporach. A tych między Moskwą i innymi Kościołami prawosławnymi, zwłaszcza Patriarchatem w Konstantynopolu, nie brakuje.

Przykładem mogą być głośne ostatnio spory dotyczące uznania niezależności od Moskwy Kościołów prawosławnych w Estonii i na Ukrainie czy odradzanie się w Mołdawii Kościoła związanego nie z Rosją, a z Rumunią. Jeśli spory nie zostaną w porę zażegnane, dialog utkwi w martwym punkcie. Pojednanie jedynie z częścią prawosławia – jak pokazuje historia – tylko wzmacnia podziały.

W tym zamieszaniu jedno jest pocieszające: to, że dialog ciągle się toczy i że sami prawosławni mają nadzieję na rychłe rozwiązanie własnych problemów. Dopóki tak jest, istnieje szansa na porozumienie. Najgorzej, gdy spór zastępuje milczenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama