Nowy numer 48/2020 Archiwum

Reaktor atomowy wygaszony

KOREA PŁN. Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) potwierdzili, że Korea Północna wygasiła reaktor atomowy w Jongbion.

Dobę wcześniej o zamknięciu ośrodka poinformowany został amerykański Departament Stanu. Dyplomaci z oficjalnymi reakcjami czekali, aż informacja zostanie potwierdzona przez grupę wysłanych do Korei obserwatorów.

Zamknięcie ośrodka jądrowego jest pierwszym etapem realizacji wielostronnego porozumienia, jakie zostało zawarte 13 lutego pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową, Japonią, USA, Chinami i Rosją. W zamian za zaprzestanie pracy nad bombą atomową, komunistyczna Korea dostanie w sumie milion ton paliwa.
Jongbion jest głównym kompleksem atomowym w komunistycznej Korei.

Społeczność międzynarodowa obawia się, że tam właśnie produkowany był pluton do bomby jądrowej. Obawy te wzmogła eksplozja, do jakiej doszło w Korei dziesięć miesięcy temu. Część ekspertów uważała, że była to podziemna próba jądrowa. Zamknięcie kompleksu Jongbion to pierwszy krok do likwidacji militarnego programu jądrowego Korei Północnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także