Nowy numer 33/2018 Archiwum

Polowania na czarownice

PAPUA-NOWA GWINEA. Kościół katolicki w Papui-Nowej Gwinei ostro skrytykował zabobony i prześladowania rzekomych czarownic. – Każdy, kto będzie uczestniczył w okrutnych akcjach karnych przeciwko domniemanym czarownikom, zostanie wykluczony z Kościoła – powiedział biskup diecezji Kundiawa, Henrik Te Maarssen, w wywiadzie dla miejscowej prasy.

Biskup poinformował, że sam znalazł się w sytuacji, gdy mieszkańcy jednej z wiosek przeszkodzili mu wyswobodzić człowieka, który – podejrzany o czary – został na kilka dni przywiązany stalową liną do drzewa. W innym przypadku kobieta podejrzana o to, że jest czarownicą, została postawiona przed sądem i skazana na karę więzienia. Po interwencji Kościoła wyszła z więzienia, została przeniesiona do innej wioski i tam zamordowana. W miesiąc później została zgwałcona jej córka.

Bp Te Maarssen powiedział, że w chwili obecnej liczna grupa osób znajduje się pod specjalną opieką Kościoła. Proboszczowie starają się pośredniczyć w konfliktach i uspokajać nastroje. Hierarcha wyraził też nadzieję, że groźba ekskomuniki będzie miała działanie odstraszające potencjalnych zbrodniarzy. Dodał, że policja z reguły nie zajmuje się przypadkami przemocy w stosunku do rzekomych czarownic.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama