Nowy numer 08/2020 Archiwum

Prawica wygrywa

CZECHY. Czeska prawica pokonała socjaldemokratów w wyborach do samorządu i Senatu.

W wyborach komunalnych najczęściej głosowano na kandydatów niezależnych – obejmą oni ponad 60 proc. mandatów. Wśród pretendentów reprezentujących partie polityczne najwięcej głosów uzyskali kandydaci Centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), kierowanej przez Mirka Topolanka (11 proc. wszystkich mandatów). Prawica zdecydowanie wygrała w Pradze, gdzie po raz pierwszy zdobyła ponad połowę głosów (54,4 proc.).

W wyborach do Senatu kandydaci ODS przeszli do drugiej tury w 26 na 27 okręgów, najczęściej z największą liczbą głosów. Jeżeli w najbliższy weekend wygrają w co najmniej 22 okręgach, uzyskają tzw. większość konstytucyjną.

Od czterech miesięcy w podzielonej idealnie na pół między prawicę a lewicę niższej izbie parlamentu żadna z partii nie może uzyskać większości i powołać rządu. Jeśli ODS zdominuje senat, uzyska łącznie w dwóch izbach parlamentu większość konstytucyjną i będzie mógł zmienić ordynację wyborczą.

Szef socjaldemokratów Jirzi Paroubek już zapowiedział, że aby zapobiec dominacji prawicy w senacie, chce powołać koalicję z pozostałymi partiami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama