GN 2/2019 Archiwum

Krótko

* Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że trybunały wojskowe, utworzone w amerykańskim obozie Guantanamo na Kubie, są nielegalne z punktu widzenia konwencji genewskich i prawa Stanów Zjednoczonych.

* Po raz pierwszy w historii Nepalu chrześcijanie mają równe prawa z wyznawcami hinduizmu. W tej sprawie porozumiał się rząd i maoistowscy rebelianci, którzy niedawno zawarli porozumienie pokojowe kończące trwającą od 1996 r. wojnę domową.

* Kościół we Włoszech z radością przyjął wiadomość o narodzinach dziecka po śmierci matki. Przez 78 dni, poprzedzających poród, dziecko przebywało w łonie kobiety, która od czwartego miesiąca ciąży znajdowała się w stanie śmierci klinicznej, spowodowanej pęknięciem tętniaka. Dziewczynka o imieniu Nicole urodziła się przez cesarskie cięcie w szpitalu Niguarda w Mediolanie, w 29 tygodniu ciąży. Był to pierwszy we Włoszech i 11 na świecie przypadek narodzin dziecka po śmierci matki.

* W Słowacji powstała koalicja rządowa. Socjaldemokraci podpisali umowę koalicyjną z nacjonalistami i ludowcami. Premierem zostanie 42-letni Robert Fico, a kierowana przez niego partia Smer obejmie większość resortów. W rządzie zabraknie liderów dwóch pozostałych ugrupowań – Jana Sloty oraz Vladimira Mecziara, który jako premier w latach 90. łamał zasady demokracji.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy