Kobieta prymasem

USA. Kościół episkopalny w Stanach Zjednoczonych, jako pierwszy krajowy Kościół anglikański, wybrał 18 czerwca swoim prymasem kobietę.

Bp Katharine Jefferts Schori (na zdjęciu) została 26. z kolei przewodniczącą tej liczącej 2 mln 300 tys. członków wspólnoty.

Nowa prymas ma 52 lata i jest mężatką. Studiowała najpierw biologię i oceanografię, a dopiero później teologię. Na duchownego została ordynowana 12 lat temu, a w roku 2001 została biskupem Nevady. W dwa lata później była jednym z hierarchów, którzy opowiadali się za wyświęceniem biskupa homoseksualisty Gene Robinsona.

Kościół episkopalny w Stanach Zjednoczonych zaaprobował wyświęcanie kobiet już przed 30 laty, a pierwszą kobietę biskupa mianowano tam w roku 1985. Był to pierwszy taki przypadek we Wspólnocie Anglikańskiej. Obecnie kobiety biskupi są jeszcze w dwóch innych jej Kościołach członkowskich: kanadyjskim i nowozelandzkim. W większości Wspólnoty Anglikańskiej – liczącej 77 mln wiernych – kobiety nie przyjmują sakry biskupiej.

6 czerwca na spotkaniu z biskupami Kościoła Anglii przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper przestrzegł anglikanów przed sakrą kobiet. Zwrócił uwagę, że nie jest to sprawa czysto dyscyplinarna i powoduje poważne problemy ekumeniczne. Urząd biskupa ma służyć jedności i decyzja w tej sprawie nie może stwarzać podziałów, a winno się ją podejmować w zgodzie z wiarą najstarszych Kościołów Wschodu i Zachodu – podkreślił kardynał.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W świecie