Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nagroda dla szarytek

HISZPANIA. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego ŕ Paulo odbierze w październiku prestiżową nagrodę Concordia.

Jak poinformowało jury nagrody, zgromadzenie otrzymało to wyróżnienie za wyjątkową pracę społeczną i humanitarną na rzecz biednych, upośledzonych i najbardziej opuszczonych.

Na kandydaturę szarytek do Fundacji Księcia Asturii napłynęło z całego świata ponad 40 tys. głosów poparcia. Nagroda Concordia jest jedną z ośmiu przyznawanych co roku nagród księcia Asturii w różnych dziedzinach. Nazywana jest ona także „hiszpańskim Noblem”. Siostry otrzymają 50 tys. euro i rzeźbę hiszpańskiego artysty Joana Miró. Wręczy ją w Oviedo następca tronu Hiszpanii, książę Asturii – Filip.

Poprzednimi laureatami nagrody Concordia byli m.in. król Jordanii Husajn, skrzypek i dyrygent Yehudi Menuhin oraz rosyjski wiolonczelista Mścisław Rostropowicz.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego ŕ Paulo, zwane popularnie szarytkami, zostało złożone w 1633 r. przez św. Wincentego ŕ Paulo i św. Ludwikę de Marillac. Liczy obecnie prawie 24 tys. sióstr, około 1,1 tys. pracuje w Polsce. Ponadto szarytki są obecne m.in. na Białorusi, w Dominikanie, Egipcie, Etiopii, Ukrainie, Turcji. Swoje powołanie siostry realizują m.in. przez pracę w szpitalach, domach opieki, zakładach opiekuńczo-leczniczych i specjalnych ośrodkach wychowawczych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama