Nowy numer 48/2020 Archiwum

Krótko

* Episkopat słowacki podjął decyzję dotyczącą ujednolicenia na terenie całego kraju gestów i postaw ciała podczas Mszy świętej. Chodzi zwłaszcza o rezygnację ze zbyt długiego siedzenia w czasie liturgii na rzecz częstszego stania. Wierni otrzymali szczegółowe instrukcje i teologiczne uzasadnienie zmian poszczególnych gestów. Nowe przepisy wejdą w życie 7 sierpnia.

* Ponad połowa amerykańskich trzynastolatków jest przeciwna podejmowaniu przedmałżeńskich stosunków seksualnych. Zdecydowana większość deklaruje, że największym autorytetem są dla nich rodzice i Kościół – wynika z sondażu opublikowanego w amerykańskim tygodniku „Time”.

* Japonia po raz pierwszy zastosuje sankcje handlowe wobec USA, nakładając karne cła m.in. na amerykańskie wyroby stalowe – zapowiedziano w Tokio. 15-procentowe cła zaczną obowiązywać od 1 września. Krok taki – wyjaśniono – stanowi odpowiedź japońskiego rządu na cła wprowadzone w Stanach Zjednoczonych – w ramach przepisów antydumpingowych zawartych w tzw. poprawce Byrda, nieuznanej przez Światową Organizację Handlu – na japońskie wyroby stalowe – podał resort handlu Japonii.

* Przewodniczący gremium układającego konstytucję Iraku Hummam Hammudi zapowiedział, że jej projekt będzie gotowy w przewidzianym terminie, czyli do połowy sierpnia, jeśli przywódcy polityczni przezwyciężą rozbieżności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama