Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zniewolona wolność religii

Rzym. Chiny, Kuba, wiele krajów afrykańskich i zdominowanych przez islam to obszary, gdzie w 2004 r. najczęściej dochodziło do naruszania wolności religijnej – wynika z raportu opracowanego przez dzieło „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Opiera się on na „bezpośrednich informacjach, świadectwach, oficjalnych dokumentach, artykułach prasowych i informacjach od organizacji zajmujących się prawami człowieka”.

Niepokój autorów dokumentu budzi prześladowanie chrześcijan w takich krajach muzułmańskich, jak Pakistan, Arabia Saudyjska czy Nigeria. Łamanie praw ludzkich ma także miejsce na terenach objętych konfliktami. W raporcie wymieniono też kilka krajów europejskich: muzułmańską Turcję, kandydata do Unii Europejskiej, gdzie „poszanowanie praw mniejszości religijnych jest bardzo niezadowalające”, i Hiszpanię, gdzie „harmonijne stosunki między Kościołem i państwem pogorszyły się po zwycięstwie partii socjalistycznej”. Francja i Szwecja zostały skrytykowana za „laicystyczne poczynania” wobec „grup lub manifestacji religijnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama