Nowy numer 39/2023 Archiwum

Dialog musi trwać

Rosja. Kontynuacja i pogłębienie dialogu katolicko-prawosławnego to główny cel wizyty kard. Waltera Kaspera w Moskwie. Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan przebywał w Rosji od 21 do 24 czerwca, aby powtórzyć przedstawione przez Kościół katolicki propozycje ekumeniczne.

O wzajemnych relacjach katolicko-prawosławnych rozmawiał z katolickim metropolitą w Moskwie, abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem, bo – jak stwierdził – „bez udziału miejscowej wspólnoty katolickiej ekumenizm jest całkowicie abstrakcyjny”. Spotkał się też z metropolitą Cyrylem, przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Rozmowa dotyczyła m.in. przeniesienia siedziby ukraińskich grekokatolików do Kijowa.

Rosyjski Kościół prawosławny jest temu przeciwny. Spełnienie takiego zamiaru grekokatolików ukraińskich, zdaniem prawosławnych hierarchów, może stworzyć poważne przeszkody na drodze rozwijania stosunków prawosławno-katolickich.

Rozmawiano również o możliwości współdziałania prawosławnych i katolików na rzecz umocnienia chrześcijańskich wartości duchowo-moralnych w życiu jednostek, rodzin i społeczeństw. Podczas Mszy św. odprawionej w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie kard. Kasper zaapelował do rosyjskich katolików o modlitwę w intencji zjednoczenia chrześcijan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast